اخبار > قبر حضرت معصومه علیهاالسلام، تجلّی گاه قبر گم شده حضرت زهرا علیها السلام
 


  چاپ        ارسال به دوست

قبر حضرت معصومه علیهاالسلام، تجلّی گاه قبر گم شده حضرت زهرا علیها السلام

 

در اسلام همان گونه که مردانی چون انبیا، پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله و ائمّه معصوم علیهاالسلام الگوهای زندگی هستند، بانوانی چون مریم، خدیجه، فاطمة زهرا، زینب کبری، و فاطمة معصومه علیهاالسلام نیز به عنوان الگو شناخته می شوند.

این موضوع، بیان گر این حقیقت است که زنان هم مانند مردان، می توانند بر قلّه کمالات بایستند و به عالی ترین مراتب انسانی برسند و از این جهت، بین زن و مرد، تفاوتی وجود ندارد.

خداوند متعال می فرماید:

«مَنْ عَمِلَ صالِحا مِنْ ذَکرٍ اَوْ اُنْثی و هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیینَّهُ حَیوةً طَیبَةً وَ لَنَجْزِینَّهُمْ اَجْرَهُم بِأَحْسَنِ ما کانُوا یعْمَلُونَ».

مطالعة زندگی این برگزیدگان الهی، سرمشقی برای بهتر زیستن و چراغی است، فرا راه دوستداران شرافت و سعادت.

طلوعِ نور

در روز اوّل ذی القعدة سال 173 ه‍. ق. از سلالة پاک پیامبر صلی الله علیه و آله و خدیجه علیهاالسلام، و فاطمة زهرا علیهاالسلام، فاطمة دیگری متولّد شد. نور وجودش نه تنها خانة امام کاظم علیه السلام، بلکه جهان را روشن ساخت و در طول قرن های متمادی در شعاع نورانی اش، ستارگان پرفروغ آسمانِ علم، تقوا، فقاهت و پارسایی، آستان بوس حرمش گردیدند و با توسّل به ذیل عنایتش، مشکلات بزرگ خود را حل کردند.

توسّل صدر المتألهین

ملاصدرا، فیلسوف بی نظیر قرن یازدهم که مدتی از عمر شریف خود را در کهَک قم سپری کرد و مشغول تألیف بعضی از کتاب های خود، چون اسفار اربعه بود، هر وقت برایش مشکل علمی یا مطلب مبهمی پیش می آمد، به قم آمده، به حرم مطهّر حضرت معصومه علیهاالسلام مشرف می شد و با توسّل به آن حضرت و استمداد از او، مشکل علمی اش حل می شد.

ارادت علامه طباطبایی به حضرت معصومه علیهاالسلام

علاّمه طباطبایی، صاحب تفسیر بی نظیر «المیزان»، نهایت ارادت و تواضع را نسبت به حضرت معصومه علیهاالسلام ابراز می نمود.

شهید مطهّری، هرگاه نام علاّمه طباطبایی را به زبان می آورد، می گفت: «رُوحی لَهُ الفِداء؛ روحم فدای او باد».

یکی از دانشمندان از استاد مطهّری پرسید «دلیل این همه تجلیل و احترام شما از علاّمه طباطبایی چیست»؟

استاد مطهّری در پاسخ گفت: «من، فیلسوف و عارف بسیار دیده ام و احترام من به علاّمه طباطبایی به خاطر فیلسوف بودن ایشان نمی باشد؛ بلکه از این جهت است که او عاشق و دلباختة اهل بیت علیهم السلام است؛ زیرا علاّمه طباطبایی در ماه رمضان روزة خود را با بوسه بر ضریح مقدّس حضرت معصومه علیهاالسلام، افطار می کرد. او ابتدا پیاده از منزل به حرم مطهّر (با توجّه به پیری و دوری راه) مشرف می شد و ضریح مقدّس را می بوسید و بعد به خانه می رفت و غذا می خورد».

فاطمه دوم

با این که حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام غیر از فاطمة معصومه علیهاالسلام، دختران دیگری نیز داشت؛ امّا در میان همه آنان، تنها اوست که دارای امتیازات والایی است.

او همچون جدّه اش حضرت زهرا علیهاالسلام در علم، عمل، قداست و کمالات، گوی سبقت را از دیگران ربود و به راستی حضرت معصومه، فاطمة دوم و جلوه دوباره حضرت زهرا علیهاالسلام بوده است.

شباهت ها

الف. پدرش به قربانش؛

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله برای تجلیل و قدردانی از دخترش، زهرا علیهاالسلام و مقام او، بارها درباره اش فرمود: «فَداها اَبُوها؛ پدرش قربانش گردد».

هنگامی که جمعی از شیعیان برای دریافت پاسخ به سؤال های خود، وارد مدینه شدند؛ تا به محضر امام کاظم علیه السلام برسند، آن حضرت در مسافرت بود و آنان ناگزیر پرسش های خود را نوشتند و به افراد خانواده امام کاظم علیه السلام تحویل دادند؛ تا در سفر بعد به جواب آن نایل شوند.

هنگام خداحافظی دیدند حضرت معصومه علیهاالسلام - که حدود شش سال داشت - پاسخ سؤالات آنان را نوشته و آماده نموده است.

آنها بسیار شادمان شدند و آن نامه را گرفتند و هنگام مراجعت، در راه امام کاظم علیه السلام را که از سفر باز می گشت، ملاقات کردند و ماجرا را به عرض امام رساندند، امام علیه السلام آن نوشته را از آنها گرفت و مطالعه کرد و پاسخ های حضرت معصومه علیهاالسلام را درست یافت و آن گاه به نشان تمجید از حضرت معصومه علیهاالسلام و تصدیق او سه بار فرمود: «فَداها اَبُوها؛ پدرش فدایش باد».

ب. تجلیگاه قبر حضرت معصومه علیهاالسلام؛

آیت الله نجفی مرعشی رحمه الله می فرمود:

«پدرم - مرحوم آیت الله علاّمه سید محمود مرعشی رحمه الله که در نجف اشرف می زیست - بسیار علاقه مند بود محلّ قبر شریف جدّه اش حضرت زهرا علیهاالسلام را بیابد. برای این مقصود، ختم مجرّبی انتخاب نمود و چهل شب به آن مداومت کرد؛ تا شاید از محلّ مرقد شریف حضرت زهرا علیهاالسلام آگاه شود.

شب چهلم بعد از انجام ختم و توسّل فراوان، به بستر خواب رفت. در عالم خواب به محضر امام باقر (یا امام صادق) علیه السلام رسید. امام علیه السلام به او فرمود: «عَلَیک بِکرِیمَةِ اَهْلِ الْبَیتِ؛ به دامن کریمه اهل بیت چنگ بزن».

ایشان تصوّر کرد، منظور امام علیه السلام از این جمله، حضرت زهرا علیهاالسلام است.

عرض کرد: «آری، قربانت گردم؛ من نیز ختم را برای همین گرفتم که محل قبر شریف آن حضرت را دقیق تر بدانم و زیارتش کنم». امام علیه السلام فرمود: «منظور من، قبر شریف حضرت معصومه علیهاالسلام در قم است». سپس افزود: به خاطر مصالحی، خداوند اراده فرموده که قبر حضرت زهرا علیهاالسلام برای همیشه بر همگان مخفی باشد. از این رو، قبر حضرت معصومه علیهاالسلام را تجلّیگاه قبر شریف حضرت زهرا علیهاالسلام قرار داده است.

وی وقتی از خواب برخاست، تصمیم گرفت به قصد زیارت حضرت معصومه علیهاالسلام به قم مهاجرت کند. او بی درنگ با همة اعضای خانواده اش از نجف اشرف، عازم قم شد و به زیارت مرقد مطهّر حضرت معصومه علیهاالسلام مشرّف شد.

امام خمینی رحمه الله در کنار مرقد حضرت

بنیان گذار جمهوری اسلامی، امام خمینی نیز آن گاه که در قم ساکن بود، با نهایت خضوع نسبت به مقام بلند حضرت معصومه علیهاالسلام، در کنار مرقدش حاضر می شد و متواضعانه به او متوسّل می شد و با اشتیاقی ویژه، ضریح مطهّر حضرت معصومه علیهاالسلام را می بوسید.

در سال 200 هجری قمری در پی اصرار و تهدید مأمون عباسی، سفر تبعید گونه حضرت رضا علیه السلام به مرو انجام شد و آن حضرت بدون این که کسی از بستگان و اهل بیت خود را همراه داشته باشد، راهی خراسان شد.

یک سال بعد از هجرت برادر، حضرت معصومه علیها السلام به شوق دیدار برادر و ادای رسالت زینبی و پیام ولایت، به همراه عده ای از برادران و برادرزادگان خود به طرف خراسان حرکت کرد و در هر شهر و محلی، مورد استقبال مردم واقع می شد. این جا بود که آن حضرت نیز همچون عمه بزرگوارش، حضرت زینب علیهاالسلام پیام مظلومیت و غربت برادر گرامی اش را به مردم مؤمن و مسلمان می رساند و مخالفت خود و اهلبیت علیهم السلام را با حکومت حیله گر بنی عباس، اظهار می کرد و وقتی کاروان آن حضرت به شهر ساوه رسید، عده ای از مخالفان اهلبیت علیهم السلام که از پشتیبانی مأموران حکومت برخوردار بودند، با همراهان حضرت وارد جنگ شدند که در نتیجه تقریباً همه مردان کاروان به شهادت رسیدند و حتی بنابر نقلی حضرت معصومه علیهاالسلام را نیز مسموم کردند.

به هر حال، یا بر اثر اندوه و غم زیاد از این حادثه و یا بر اثر مسمومیت، حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام بیمار شد و چون دیگر امکان ادامه راه به طرف خراسان نبود، فرمود: مرا به شهر قم ببرید؛ زیرا از پدرم شنیدم که می فرمود: شهر قم، مرکز شیعیان ماست. بزرگان شهر قم وقتی از این خبر مسرت بخش مطلع شدند، به استقبال آن حضرت شتافتند و در حالی که «موسی بن خزرج»، بزرگ خاندان «اشعری» زمام ناقه آن حضرت را به دوش می کشید و عده فراوانی از مردم پیاده و سواره گرداگرد کجاوه آن حضرت در حرکت بودند، وارد شهر مقدس قم شد و در محلی که امروز «میدان میر» نامیده می شود، شتر آن حضرت در جلو در منزل «موسی بن خزرج» زانو زد و افتخار میزبانی آن حضرت نصیب او شد.

آن بزرگوار به مدت 17 روز در این شهر زندگی کرد و در این مدت مشغول عبادت و راز و نیاز با پروردگار متعال بود.

محل عبادت آن حضرت در مدرسه ستیه به نام «بیت النور»، اکنون محل زیارت ارادتمندان آن حضرت است.

سرانجام در روز دهم ربیع الثانی و «بنا بر قولی دوازدهم ربع الثانی» سال 201 ق. پیش از آن که دیدگان مبارکش به دیدار برادر روشن شود، در دیار غربت و با اندوه فراوان دیده از جهان فروبست و شیعیان را در ماتم خود به سوگ نشاند. مردم قم با تجلیل فراوان، پیکر پاکش را به طرف محلی که در آن روز بیرون شهر و به نام «باغ بابلان» معروف بود، تشییع نمودند. همین که قبر مهیا شد، در این که چه کسی بدن مطهر آن حضرت را داخل قبر قرار دهد، دچار مشکل شدند که ناگاه دو نفر سواره که نقاب به صورت داشتند، از جانب قبله پیدا شدند و به سرعت نزدیک آمدند و پس از خواندن نماز، یکی از آن دو وارد قبر شد و دیگری جسد پاک و مطهر آن حضرت را برداشت و به دست او داد؛ تا در دل خاک نهان سازد.

آن دو نفر پس از پایان مراسم، بدون آن که با کسی سخن بگویند، بر اسب های خود سوار و از محل دور شدند.

به گفته بعضی از علما به نظر می رسد که آن دو بزرگوار، دو حجت پروردگار، حضرت رضا علیه السلام و امام جواد علیه السلام باشند؛ زیرا معمولاً مراسم دفن بزرگان دین با حضور اولیای الهی انجام شده است.

پس از دفن حضرت معصومه علیهاالسلام، موسی بن خزرج سایبانی از بوریا بر فراز قبر شریفش قرار داد؛ تا این که حضرت زینب فرزند امام جواد علیه السلام در سال 256ق. اولین گنبد را بر فراز قبر شریف عمه بزرگوارش بنا کرد و بدین سان، تربت پاک آن بانوی بزرگوار اسلام، محور ارادتمندان اهلبیت علیهم السلام و دارالشفای دل سوختگان عاشق ولایت وامامت شد.

منبع : حوزه نت


١٠:٠٧ - چهارشنبه ١٢ تير ١٣٩٨    /    عدد : ٦٨٠٥٦    /    تعداد نمایش : ٥٨٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 247805
 بازدید امروز : 285
 کل بازدید : 1868379
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 4.48
تقویم
اوقات شرعی

جمعه ٠٨ مرداد ١٤٠٠