اخبار > کارگاه برهان - سرکار خانم نیلچی زاده - از زنها اطاعت نکنید و با آنان نجنگید - جلسه اول
 


  چاپ        ارسال به دوست

کارگاه برهان - سرکار خانم نیلچی زاده - از زنها اطاعت نکنید و با آنان نجنگید - جلسه اول

 

موضوع : از زنها اطاعت نکنید و با زنها نجنگید  - جلسه اول - تاریخ برگزاری : 27/8/94

خانم نیلچی زاده در این جلسه به بررسی موضوع دیگری از نهج البلاغه در مورد زنان ، پرداختند. نامه 31 حضرت علی علیه السلام قسمت 17 ، خطبه 80 ، که نامه تربیتی یک پدر به فرزند خود با عنوان آئین جوانمردی میباشد (نامه امام علی علیه السلام به امام حسن علیه السلام ) :

     "پسرم کاری که برتر از توانایی زن است به او واگذار نکن چون زن گل است . "

   " المراة ریحانة لیست بقهرمانة "

حال باید بدانیم در این نامه چرا زن به ریحانه تعبیر شده است ؟

زن در هویت و خلقتش این قدرت را دارد که هر جا باشد لطافت و قدرت خاص خود را داشته باشد. بنابراین زن در ذات خود بسان ریحانه میباشد و نیازی به اسباب و وسایلی مانند لوازم آرایش ندارد چون ذاتش زیباست و همچون گل میباشد.

اما در دنیای امروز مدرن و پست مدرن ، تنها به زیبایی ظاهری و جسمی زن توجه نموده و به ویژگی اصلی پرداخته نمی شود، لذا تا زمانیکه زن با طراوت و جوان است (یعنی به طور متوسط از 10 سالگی تا نهایتاً 30 سالگی ) به او بها داده میشود و بعد از آنکه جذابیت جنسی و زیبایی خود را از دست بدهد به مواردی چون ساکشن ، کشیدن پوست ، و... پناه برده تا بلکه بتواند در کنار دخترهای جوان دیگر، ارزشمند باشد. در صورتیکه زن در هویت خود طوری است که اگر در معرض تهاجمات روحی قرار نگیرد ، همچنان می تواند گُل بودن خود را حفظ نماید.

دو نوع زیبایی است که غریزی نمی باشد :

1-     زیبابی در لطافت یک نوزاد

2-     زیبایی خاص درونی پیرمردها و پیرزن هایی که عمری در اطاعت خداوند بوده اند، علیرغم آنکه قدی خمیده و صورتی چروکیده دارند.

بنابراین هویت زن که در خطبه حضرت علی علیه السلام به ریحانه تعبیر شده است یعنی گلی معطر، دلخواه ، لطیف و شکننده و چنانچه از آن مراقبت خاص نگردد، آسیب خواهد دید. و واژه "قهرمانه" که از قوه قاهره و قهاریت می آید یعنی محکم ، خشن و جدی طوری که بتواند با صلابت کارهای سخت را انجام دهد. لذا باید توجه داشته باشیم که زن برای کارهای خشن و محیط های جدی پرتنش آفریده نشده است ، زیرا با هویت وجودی او در تعارض است و امام علی علیه السلام سفارش می نمایند که کارهای سنگین و خارج از توان زن را به او نسپارید ، اما متاسفانه امروزه کارهایی نظیر رانندگی اتوبوس یا بلدوزر برای زن نه تنها عیب بلکه به عنوان حُسن او مطرح می گردد .

ناگفته نماند ممکن است گاهی اوقات استثناء وجود داشته باشد که یک زن بدلیل استعداد  فوق العاده و ویژه همراه با یک توان جسمی ، قادر باشد کارهای سخت را به عهده بگیرد ولی در زندگی خود ، لطافت نیز داشته باشد که این نوع استثنائات را نباید با همه زنان قیاس نمائیم.

چنانچه زن به کارهای سخت و خارج از توان جسمی خود مشغول گردد دچار یک پارادوکس شخصیتی خواهد شد و لطافت روحی و احساسات ظریف درونی او از بین خواهد رفت.

بنابراین اگر زن یا دختری بچه ها را دوست ندارد، قطعا بدانید چون لطافت روحی او آسیب دیده است نمی تواند با بچه ها ارتباط خوبی برقرار کند.

نکته قابل توجه آنکه با تمام ویژگی های خاصی که برای یک زن مطرح شد باید مراقب باشیم مبادا در گرامی داشتن زن ، زیاده روی کنیم طوری که او را به طمع ورزی کشانده و او برای دیگران به ناروا شفاعت کند یعنی مردها باید بدانند که در برابر همسر خود نباید غلام حلقه به گوش آنها بوده و در همه موارد بدون چون و چرا از آنها اطاعت نمایند.

از طرفی دیگر در خطبه 80 حضرت علی علیه السلام نیز آمده است  تتقوا من شرار النساء : یعنی آنکه از زن های شرور بپرهیز.

ویژگی زنهای شرور:

1-     با هیچ کس سازگاری ندارد.

2-     در خانواده عزیز نمیباشد.

3-     نسبت به همسرش اهل تکمین نیست.

4-     اهل حیا و عفت نمیباشد.

5-     معمولاً اهل تمسخر و غیبت است زیرا جزئی نگر و حساس میباشد.

6-     اهل فتنه و نمامی (سخن چینی ) است.

7-     از خدا اطاعتش اندک است همچنین از شوهرش نیز اطاعت نمی کند بلکه قدرت تسلط بر شوهرش در حد سلیطه میباشد یعنی زن سالاری او در حد ماکزیمم است.

همچنین حضرت علی علیه السلام نیز می فرمایند:  "و کونوا من خیارهن علی حذر" از زنهای خوب بر حذر باش

زیرا زن خوب، با همان ویژگی خوب بودنش به همان اندازه نیز احساساتش می تواند بر عقل او غلبه نماید ، پس نباید در همه موارد از او اطاعت نمود. چون پای احساسات در میان است و زن در اطاعت از همسر خود می تواند فوق العاده مکر و حیله داشته باشد .

همچنین باید بدانیم یک مرد در شکل گیری هویت خود ، نیاز به زنی چون مادر داشته و قرار است در دامن زن پرورش یابد و در واقع زن باید مرد بودن را به او آموزش دهد و مربی یک مرد ، زن است و بدون زن نمی تواند زندگی کند. در حالیکه چون زن خود راز زندگی است می تواند بدون مرد به زندگی خود ادامه دهد البته این مطلب به این معنا نمی باشد که زن تجرد را برای خود انتخاب نماید ، بلکه طبق فرموده امام خمینی (ره)  این حقیقت  که  " از دامن زن مرد به معراج می رود " آشکار خواهد شد.

در حالیکه عوام مردم تصور می نمایند مرد زن را برای مکانیسم جنسی خود می خواهد اما اینطور نیست ، بلکه چنانچه  مرد را در هویت فتوت، جوانمردی و مروت تعریف نمائیم، هرچه عشق او به خدا بیشتر باشد عشقش به زن بیشتر است.

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: هرگاه ایمان مردی به خدا بیشتر شود محبت او به همسرش بیشتر است.

یعنی میزان محبت یک مرد به زن را باید در حریم محبت خدا تعریف نمائیم در غیر اینصورت محبت مرد تنها یک عشق و عطش جنسی میباشد و دنیای امروز بشدت گرایش به سوی جنسی شدن را تبلیغ می نماید.


١٥:٠٦ - سه شنبه ١٥ دی ١٣٩٤    /    عدد : ٦٢٧٣١    /    تعداد نمایش : ٧٧٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 14380
 بازدید امروز : 681
 کل بازدید : 1836493
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.98
تقویم
اوقات شرعی

دوشنبه ١٨ اسفند ١٣٩٩