اخبار > کارگاه برهان - سرکار خانم نیلچی زاده - زن، عقل و جهل - جلسه چهارم
 


  چاپ        ارسال به دوست

کارگاه برهان - سرکار خانم نیلچی زاده - زن، عقل و جهل - جلسه چهارم

 

زن ، علم ، جهل (جلسه چهارم ) - تاریخ برگزاری : 6/8/94

در ادامه بحث عقل بر این نکته اشاره شد که با نگاه عبرت از تجربه دیگران استفاده نمائیم چنانچه این تجربه ضرر بیشتر و نفع کمتری دارد و آسیب پذیری را به همراه خود دارد بکارگیری آن خلاف عقل ناب میباشد.

حضرت علی (ع) در نهج البلاغه میفرمایند : من تاریخ را طوری خواندم که گویی با پیشینیان زندگی کردم .

بنابراین اگر می خواهیم عقلمان رشد کند و اشتباهمان کمترشود میبایست تاریخ را خوب مطالعه نمائیم البته نه تاریخ توصیفی بلکه تاریخ تحلیلی ، مثلاً حادثه کربلا را می بایست بصورت تحلیلی بررسی نموده و از تجارب آنها استفاده کنیم. عقل چیزی جزقدرت درک و استدلال نمیباشد و وحی عقل منفصل بوده و عقل نخستین پیامبر میباشد.

افرادی که از وحی به عنوان عقل منفصل تبعیت میکنند ، می توانند به عقل ناب دست یابند بنابراین باید تابع دستورات وشیوه زندگی پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) باشیم. یقین داشته باشیم هرآنچه از بزرگان دین به ما رسیده است به عنوان سرنخی از حکمت میباشد که میتوان به تجزیه و تحلیل عقلی آن پرداخت.

سوال : آیا عقل در زنان یا مردان متفاوت است ؟ بله بخشی از عقل ، عمومی و بخش دیگری از آن اختصاصی میباشد لذا می توان گفت : زیبایی مرد در عقل آن است و عقل زن به زیبایی اوست .  یعنی آنکه مردی که عقلش ناب باشد دلبری بیشتری دارد ونیز منظور از زیبایی زن ، زیبایی چهره او نیست بلکه قدرت لیلی بودن ولیلی ماندن او میباشد.

عقل در سه چیز به حکمت می رسد عدالت ، شجاعت و عفت ( زیبایی ناب درمورد زنان )

حکمت یعنی خیر کثیر، خداوند می فرماید به هرکس حکمت داده شود خیرکثیراست و هرکس به  فاطمه ( خیرکثیر) برسد به حکمت و عقل ناب رسیده است.

انسان عاقل شجاعت عقلی و اخلاقی دارد و اگر اشتباه کند آن را پذیرفته و جبران می نماید. بالعکس آدم های کم عقل اشتباهات خود را تا آخر ادامه می دهند.

بنابراین چنانچه ارتکاب اشتباه منجر به هوشیاری و رشد عقلی انسان شود به عنوان یک تجربه برای او مفید میباشد. البته در صورتیکه اشتباه قابل جبران باشد. لذا گاهی لازم است افرادی که پذیرای اشتباه خود نمی باشند به آنها فرصت دهیم تا با تجربه نمودن آن به رشدعقلی رسیده و اشتباهات قبلی خود را تکرار ننمایند. انسان عاقل بسیار نادر اشتباه می کند و اشتباه خود را به دیگران نسبت نمی دهد وصرفاً به عذرخواهی اکتفا ننموده بلکه آن را جبران می نماید.

لذا برای محک زدن عقل یک شخص، میبایست از او سوال شود آیا تا به حال شما اشتباهی را مرتکب شده اید یا خیر؟ اگرمدعی آن باشد که هرگز اشتباهی را مرتکب نشده ام به عقل آن باید شک نمود.

اصولاً انسانهای خودخواه ، کم محبت و کم نوازش که نیاز به جلب توجه دارند بدلیل عزت نفس پایین ، نمی توانند پذیرای اشتباه خود باشند لذا درمان آنها با محبت و نوازش و توجه امکان پذیر می باشد.

همچنین افرادی که بدلیل عشق های سرکوب شده درون ، طهارت روحی آنها آسیب دیده و از محبت به دیگران عاجز و درمانده اند میبایست اقدامات زیر را انجام داده تا درمان شوند:

1-         قطع ارتباط با موضوعی که موجب بیماری روحی اوگشته ودل او را سرقت نموده است.

2-         قطع ارتباط با کسانی که به نوعی موجب یادآوری موضوع خواهند شد.

3-         بدلیل آنکه درنوع ارتباط دچار خلاء عاطفی گردیده نفس خود را به کارهای خوب سرگرم نماید.

4-         ارتباط با دوستان پاک وبا تقوا

5-         دل را از وسواس درون پاک نماید. (به یک شیشه آب 40 بار سوره مبارکه یاسین خوانده شود و از آن آب بنوشیم تا دل از وسواس درونی پاک گردد)

(یکی دیگر از مواردی که منجربه رشد عقل خواهد شد خوردن سبزی خرفه میباشد وپیامبر(ص) خوردن این سبزی را به حضرت زهرا (س) سفارش نمودند لذا این نوع سبزی که به آن حضرت منصوب گشته باعث برکت در زندگی و رشد هوش و عقل معنوی خواهد شد.

ازطرفی دیگرسبزی شاهی (ترتیزک ) که معروف به سبزی بنی امیه میباشد ، در روایاتی آمده است کسی که شاهی بخورد و شب بخوابد طوری که شاهی در معده اش باقی مانده به بیماری جسمی مبتلا خواهد شد . همچنین شاهی به سبزی عایشه نیزمعروف میباشد.

امروزه در علم تغذیه به این حقیقت دسته یافته که جوانه هایی چون جوانه گندم، ماش، جو حاوی انواع ویتامین ها میباشد که جنبه دارو درمانی دارد. جهت مطالعه بیشترمی توان به کتاب تغذیه در طب اسلامی دکتر کرد افشاری مراجعه نمود.)


١١:٤٨ - چهارشنبه ٩ دی ١٣٩٤    /    عدد : ٦٢٦٨٠    /    تعداد نمایش : ١٢٧٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 14393
 بازدید امروز : 733
 کل بازدید : 1836545
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.89
تقویم
اوقات شرعی

دوشنبه ١٨ اسفند ١٣٩٩