اخبار > گزارش کارگاه برهان - مدیریت قوه خیال - جلسه اول
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش کارگاه برهان - مدیریت قوه خیال - جلسه اول

گزارش کارگاه برهان با موضوع مدیریت قوه خیال با نگاهی به کتاب "معراج السّعادة "

 جلسه اول

تاریخ برگزاری : 25/1/94 ساعت 30/13 تا 15

سخنران : سرکار خانم دکتر نفیسه فیاض بخش

مکان : سالن حورا

تعداد شرکت کنندگان: بالغ بر 100 نفر

خانم دکتر نفیسه فیاض بخش مقدماتی را در آغاز جلسه جهت مدیریت قوه ی خیال مطرح فرمودند که عبارت است از کنترل اعضاء و جوارح شامل زبان، چشم، گوش ، شکم، دست و پا. انسان دارای دو گونه قواست: قوای بیرونی و قوای درونی همچنان که در دعای کمیل آمده است: "اللهم قوعلی خدمتک جوارحی و اشدد علی العزیمة جوانحی" (خدایا به اعضا و جوارحم در مقام بندگیت قوت بخش و دلم را عزم ثابت ده ). بنابراین جوارح انسان بخشی از قوای بیرونی یا ظاهری است که ارتباط مستقیمی با خواطر و محتویات قوه ی خیال دارد. و قوه ی خیال نیز بخشی از اعضاء جوانحی انسان محسوب می شود.

یکی از غیر قابل کنترل ترین بخش وجودی انسان مدیریت قوه خیال می باشد، که در صورت مدیریت آن، به ولاء تصرف دست می یابد یعنی انسان می تواند به جایی برسد که به آنچه که خارج از حوزه ی وجود او می باشد تصرف پیدا کند و این استعداد بالقوه وجودش را به فعلیت برساند. در احوالات بزرگانی چون مرحوم نخودکی، شیخ رجبعلی خیاط، ملکی تبریزی و ... آمده است که ایشان بر اساس فرامین خداوند و بندگی او، وجودشان برایشان مهیا شده بود  و لذا کرامت های عجیب و کارهای خارق العاده ای از دست شان صادر می شود. این استعداد بی نهایت را خداوند در همه ي انسان ها قرار داده است. و چه بهتر تا زمانی که انسان جوان است هرچه سریعتر این استعداد عجیب و بی نهایت را در خودش به فعلیت برساند.

استاد شهید مطهری در کتاب ولاء ها و ولایت های خود می فرماید مقدمه ی ولاء به تصرف، مدیریت قوه خیال و مقدمه ی مدیریت قوه خیال، مدیریت اعضاء و جوارح می باشد. و انسان تا زمانی که مدیریت اعضاء و جوارحش در ابتدا برایش حاصل نشده به هیچ وجه نمی تواند بر مدیریت قوه ی خیال و مراحل بالاترش فائق آید. و لذا همچنان که مرحوم سیدمهدی بحر العلوم در رساله ی سیر و سلوکشان تاکید به مراقبه های چهل روزه یا اربعینیات می فرمایند. در این خصوص باید مهارت داشته باشیم و یاد بگیریم چگونه هریک از اعضاء و جوارح مان را مدیریت کنیم. لازم به ذکر است هر قدر اعضاء و جوارح رها و غیرمدیریت شده باشد، انسان به حیوانات شبیه تر است و به خاطر همین آسان ترین راه برای جسم و مرحله حیوانیت انسان، همان راه حیوانات یعنی رها کردن اعضاء و جوارح است.

در ابتدای راه متوجه می شویم که این مدیریت کمی سخت است، زیرا مثلاً چشم و زبان را براحتی نمی توان مدیریت کرد. اما کم کم با تمرین و مراقبه این کار امکان پذیر است. و عاقبتِ بسیار شیرین، لذت بخش و آرامش بخشی دارد. آنقدر شیرین و لذت بخش که پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله می فرمایند:"غُضُّوا اَبْصارَكُم تَرَوْنَ الْعَجائِبَ" چشمهايتان را (از حرام) بپوشانيد تا عجايب و شگفتي ها را ببينيد. (بحارالانوار، ج 101، ص 41)

خواطرنفسانی و وساوس شیطانی

خواطر همان خطورات ذهنی می باشند. وساوس، وسوسه های شیطانی است که در قوه خیال می گذرد. نکته بسیار مهم این است که قوه ی خیال امانت خداست. در امانت خدا نباید خیانت کنیم. متأسفانه عموم مردم با قوه خیال شان مانند سطل زباله رفتار می کنند. و همان گونه که ریختن آشغال در سطل زباله هیچ کنترلی ندارد و آلوده ترین و متعفن ترین اشیاء در آن ریخته می شود، در قوه ی خیال شان هیچ نگهبانی وجود ندارد و بدون هیچ کنترلی، هرگونه خطورات و افکار منفی وارد آن می شود.

توضیح: طبق آنچه مرحوم نراقی فرموده اند، ورودی های قوه خیال دو گروه می باشند :

1- ورودی های مثبت که از جانب فرشتگان است و به آن الهام می گویند.

2- ورودی های منفی که از جانب شیاطین است و به آن وسوسه می گویند.

نقش خود انسان در پذیرش این دو مهمان بسیار مهم است. آیا راه فکر و خیالش را به سوی فرشتگان گشوده یا به جانب شیاطین باز کرده است؟

بدیهی است که مهم ترین نقش را خود انسان داردو ولی اگر به شیاطین اجازه ورود داد، افکار منفی و خواطر پشت سرهم و پیاپی او را رهایش نمی کنند و تا انسان در نتیجه آن خیالات مرتکب گناه نشود و خودش را صد درصد نابود نکند شیطان دست از پا نمی نشیند.

ایشان مطالعه بخش مشخص شده از کتاب معراج السعاده ملا احمد نراقی را ضروری اعلام نموده که باید مطالعه و خلاصه برداری شود. علاوه بر آن تمرین عملی در کنار درس ضروری است که گزارش آن می بایست هر هفته به مدیر کلاس ارائه شود. و این نکته که نوشتن اسامی در این گزارش ها ضروری نیست اما مدیر جلسه این دو تکلیف ارائه شده را ثبت می نماید.


١٥:٣٥ - سه شنبه ١ ارديبهشت ١٣٩٤    /    عدد : ٥٩٣٥٩    /    تعداد نمایش : ٢٦٩٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 46358
 بازدید امروز : 92
 کل بازدید : 1884547
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 3.70
تقویم
اوقات شرعی

جمعه ٠٢ مهر ١٤٠٠