اخبار > گزارش خبری تصویری کارگاه برهان - ترم بهمن93- جلسه پنجم
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش خبری تصویری کارگاه برهان - ترم بهمن93- جلسه پنجم

 

استاد: خانم نیلچی زاده

مکان: سالن حورا

زمان: 19/1/94 ساعت 30/13 تا 15

تعداد شرکت کنندگان: بالغ بر 110 نفر

خانم دکتر نیلچی زاده بعد از مروری کوتاه بر مباحث جلسه گذشته و پاسخگویی به سوالات دانشجویان و معرفت جویان، در ادامه موضوع دختر در آینه خانواده به فرمولهای زنانه در قانون زوجیت پرداختند:

1- زن خوشبخت، فردی است که با گذشت و درعین حال مقتدر باشد و در مواجه با افراد مختلف و شرایط متفاوت انعطاف پذیری داشته و عاقلانه تصمیم گیری نماید.

در نقش مادری برای همسرخود، افراط و تفریط نداشته باشد و به عبارتی به اندازه نمک در آش برای همسرش مادری نماید و چنانچه مهارت لازم را در این زمینه نداشته باشد قطعاً در خانواده آسیب خواهد دید و مورد بی لطفی و محبت همسرش قرار خواهد گرفت بنابراین نقش مادری در حد متعادل می تواند زن را در قله سعادت زندگی قرار دهد و با نوازش به موقع در نگاه، گفتار، رفتار و فیزیکال محبت لازم را بی ادعا و بدون چرتکه نسبت به همسرش داشته باشد و اگر در این محبت، صرفاً رضای خداوند را در نظر نگیرد بداند که در بازی گل یا پوچ زندگی همواره پوچ خواهد بود.


مواردی که لازم است زن برای همسرش نقش مادری داشته باشد:

-         در بحران های شغلی همسرش، او را درک نموده و همدلی و هم زبانی داشته باشد و به سرزنش اونپردازد.

-         چنانچه در خانواده همسر مشکلی پیش آمد، طوری که او را از جهت روحی تحت تاثیر شدید قرار داده است، محبت لازم را در این مواقع نسبت به همسر خود داشته و همیار و همدل او باشد.

-         اگر در روابط اجتماعی با دوستانش دچار مشکل شده باشد، در این شرایط زن باید همچون دوست واقعی، همسرش را در حل این مشکل یاری نموده و در واقع هنر رفاقت داشته باشد نه هنر رقابت ؟!

در نقش رفاقت برای همسر میبایست در بحث های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و .... دیدگاهش این باشد که در مشکلات با همسرش همفکری، همدلی و تعامل داشته باشد و همسو و هم جهت با هم حرکت نمایند.

زندگی مشترک زیباترین آزمون خداوند است که میباست همواره خدا را ناظر بر زندگی خود بدانند.

2- نقش لیلی بودن برای همسر، از دیگر وظایف زن میباشد یعنی نهایت معشوقه بودن، در حدی که به خواسته های منطقی و ناگفته همسرش توجه نماید و بداند چه مواردی همسرش را خوشحال می نماید و به عبارتی دیگر در عشق ورزی به همسرش مراعات نگفتنی ها را نیز داشته باشد تا چه رسد به گفتنی ها !

همچنین دقت لازم را داشته باشد که چه مواردی همسرش را ناراحت و عصبانی می نماید.


خانم نیلچی زاده در پایان به برخی از وظایف مردان نیز اشاره نمودند و اینکه مردان باید در نوازش گفتاری همسر خود مهارت لازم و کافی را داشته باشند و این نوع نوازش در شرایط متفاوت خلوت یا در حضور دیگران کاملاً متفاوت میباشد.

البته باید توجه داشت که مردانی که در زمینه نوازش گفتاری مهارت دارند دو گروه هستند:

- گروهی مردان هرزه و بوالهوس می باشند و درگفتار خود صادق نبوده و با احساس و دل زن بازی نموده و قبل از همسرخود با زنان دیگری ارتباط داشته اند.

- گروهی دیگر مردانی که اهل تقوا و دین مدار بوده و محبت واقعی را نثار همسرخود مینمایند.

حضرت محمد صلی الله علیه وآله فرمودند چنانچه مردی به همسر خود بگوید دوستت دارم این محبت هرگز از قلبش بیرون نخواهد رفت.

همچنین نوازش نگاه از مهمترین و عمیق ترین نوع نوازش بین زن وشوهر می باشد که می بایست تمرین دائمی در این زمینه داشته و زیباترین نگاهها را تجربه نمایند، زیرا عمیق ترین احساس خوب، زیبا و دلنشین را میتوان با نگاه ابراز نمود.

 

                                                            والسلام                   

       


١٦:٠٢ - يکشنبه ٢٣ فروردين ١٣٩٤    /    عدد : ٥٩١٦٤    /    تعداد نمایش : ٢٢٢٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 46354
 بازدید امروز : 78
 کل بازدید : 1884533
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 3.66
تقویم
اوقات شرعی

جمعه ٠٢ مهر ١٤٠٠