اخبار > جشن ویژه میلاد حضرت زهرا سلام الله عليها
 


  چاپ        ارسال به دوست

جشن ویژه میلاد حضرت زهرا سلام الله عليها

 

جشن ویژه میلاد حضرت زهرا در دو روز چهارشنبه 19 و پنجشنبه 20 فروردین برگزار گردید.

جشن اول در کارگاه هفتگی برهان و با حضور دانشجویان و معرفت جویان برگزار شد. پخش کلیپ، فرمایشات خانم نیلچی زاده و پذیرایی از بخش های این برنامه بوده است.

 


جشن دوم پنجشنبه همزمان با هیئت در نمازخانه ی دانشگاه پس از اقامه ی نماز ظهر و عصر برگزار گردید. قرائت زیبای کلام الله مجید توسط معرفت جوی این مرکز خانم افتخاری بخش آغازین بوده و پس از قرائت اشعاری زیبا، ریاست محترم دانشگاه سرکار خانم دکتر خزعلی در جمع معرفت جویان حضور یافته و در فرصت اندکی که تا شروع کلاس ها در اختیار بود سخنرانی زیبایی را ارائه داشتند.

 


خانم دكتر خزعلی فرمایشات خود را با بخش های آغازین خطبه حضرت زهرا سلام الله علیها شروع و طرح این سوال را داشتند که چرا پیامبر مکرم اسلام فقط به فاطمه سلام الله علیها لقب اما ابیها را دادند. این تعبیر اشاره به مرجع بودن و مرکزیت داشتن زهرای مرضیه سلام الله علیها دارد. چرا که اهل بیت پیامبر صلّی الله علیه و اله در فاطمه سلام الله علیها تجلی پیدا می کند و این جایگاهی بی بدیل و بی نظیر در تاریخ اسلام است. البته این عنوان به تعبیر دیگر فقط و فقط در ارتباط با امام حسین سلام الله علیه نیز از سوی پیامبر صلّی الله علیه و اله به کار برده شده است. حسین سلام الله علیه از پیامبر صلّی الله علیه و اله است و پیامبر صلّی الله علیه و اله از حسین سلام الله علیه. اینکه حسین سلام الله علیه از پیامبر صلّی الله علیه و اله است مشخص است، اما پیامبر صلّی الله علیه و اله از حسین سلام الله علیه است بدان معناست که حرکت پیامبر صلّی الله علیه و اله ریشه در حرکت حسین سلام الله علیه دارد. حرکت پیامبر صلّی الله علیه و اله ، ایستادگی ایشان، جاودانگی ایشان و سنت پیامبر صلّی الله علیه و اله ، از حسین سلام الله علیه نشأت می گیرد و این جای بسی تأمل دارد.

ریاست محترم دانشگاه الزهرا سلام الله علیها ضمن اشاره به تأسی کامل این بانوی بزرگوار به بحث ولایت، عنوان کردند که زندگی حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها با وجود کوتاه بودن عمر شریف شان در بخش های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حتی ترسیم مسیر تاریخ بعد از ایشان، یک الگوی تمام عیار را پیش روی ما قرار می دهد. اما در این مجال کوتاه و نیز با توجه به این فضای علمی اشاره به اهمیت علم آموزی از نظر حضرت شایان ذکر می باشد. به عنوان مثال روزی حضرت به فضّه خطاب می کنند که که روایتی را که از پیامبر صلّی الله علیه و اله شنیده و آن را مکتوب کرده اند را نزد ایشان ببرد. وقتی فضّه آن روایت را نمی یابد حضرت می فرمایند: که فرموده های پیامبر صلّی الله علیه و اله برای من برابر است با حسن و حسینم. علم و آموزش گرفتن از پیامبر، از عزیزانشان برای حضرت مهم تر بوده است.

همنچنین مرجعیت علمی تمام ائمه معصومین علیهم السلام و تمام شیعیان و نیز بسیاری از احکام به مصحف فاطمه سلام الله علیها بر می گردد.

 

 


خانم دکتر خزعلی عظمت این بانوی بزرگوار را با اشاره به کتاب "صحیح مسلم" اینطور بیان داشتند که مسلم برای تنها فردی که غیر از پیامبر از تعبیر سلام و صلوات استفاده کرده، حضرت زهرا سلام الله علیها می باشد. در حالیکه در ارتباط با سایر صحابه پیامبر صلّی الله علیه و اله "رضی الله عنه" بکار برده می شود. این مسئله از سوی اهل سنّت مورد اعتراض قرار می گیرد. دلیل این امر این طور عنوان می شود که فاطمه سلام الله علیها پاره ی تن پیامبر صلّی الله علیه و اله است و صلوات و سلام بر فاطمه سلام الله علیها ، سلام و صلوات بر پیامبر صلّی الله علیه و اله است.

در انتها با تبریک میلاد بانوی خوبی ها و آرزوی توفیق و سربلندی برای معرفت جویان داشته، وجود نیت ها و انگیزه های فاطمی سلام الله علیها را در معرفت جویان قوی دانستند. و نیز توصیه ای داشتند و آن این که در دانشگاه و حوزه الزهرا سلام الله علیها به این نیت قدم بردارید که علم و اخلاص فاطمی را الگوی حرکت و مسیر خود قراردهید چرا که حضرت فرمودند: کسی که عمل خالص خود را به نزد خداوند فرشتد بهترین مصلحت ها و حکمت ها را بر او نازل می کند.

ریاست دانشگاه سرکار خانم دکتر خزعلی بیان کردند آن چه که برای شما باقی خواهد ماند، در مسیرهایی همچون مسیر انتخابی شماست که بدون نیت گرفتن مدرک و خواست های دنیایی پا به این عرصه گذاشته که ان شاء الله شفاعت گر شما در روز قیامت و مورد قبول حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها باشد. ان شاء الله بتوانیم دانشگاهی را بسازیم که افتخاری باشد به عنوان اولین دانشگاه تک جنسیتی در ایران و کل دنیا به دست شما. شما باید ثابت کنید که زن مسلمان می تواند الگوی ارائه شده از حضرت زهرا سلام الله علیها را در کلیه شئونات خانواده و جامعه رعایت کند. همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند: من با حضور زنان در کلیه عرصه ها موافقم به دو شرط. یکی حفظ ارزش هایی که گوهر گرانبهای زن است و دوم حفظ خانواده.

 

در پایان به معرفت جویان و اساتید محترم، کارت تبریک طراحی شده با محتوای سبک زندگی فاطمی اهدا گردید و همزمان با پذیرایی میوه و شیرینی، در کلاس حضور یافتند.

 


١٤:٤٩ - يکشنبه ٢٣ فروردين ١٣٩٤    /    عدد : ٥٩١٦٢    /    تعداد نمایش : ٣٠٩٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 46352
 بازدید امروز : 76
 کل بازدید : 1884531
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 3.69
تقویم
اوقات شرعی

جمعه ٠٢ مهر ١٤٠٠