اخبار > گزارش کارگاه آموزشی برهان - حجاب و عفاف
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش کارگاه آموزشی برهان - حجاب و عفاف

تعداد جلسات: 3

تاریخ برگزاری: 7 اسفند 92، 20 و 27 فروردین 93

مکان : آمفی تئاتر هنر

استاد: سرکار خانم دکتر نیلچی زاده (استاد و مشاور حوزه و دانشگاه)

چکیده جلسات: خانم محترم ربیعی (دین پژوه ترم اول- ورودی بهمن92)

سرکار خانم دکتر نیلچی زاده طی سه جلسه مسأله حجاب و عفاف را مورد بررسی قرار دادند و به مسأله ی جایگاه ویژه زن در دین مبین اسلام اشاره کرده و نقش زن را پذیرنده نقش خالق از سوی خداوند متعال بیان نمودند که متولی یک نسل بوده بنابراین بایستی عفیف و پاکدامن باشد. در حالی که در کتاب های تحریف شده تورات و انجیل حوا را به عنوان زنی که ابتدا فریب ابلیس را خورده و سپس حضرت آدم را فریب داده است معرفی نموده و براین اساس معتقدند زن ذاتا گناهکار و معیوب بوده و هیچ زنی در قیامت وارد بهشت نخواهد شد و دوران سخت بارداری و عادت ماهانه از مجازات گناه انتقالی از حوا به زن می باشد. در ادامه ایشان به مسأله حیا به منزله ریشه درخت، عفاف و پاکدامنی تنه و شاخه های درخت و حجاب به عنوان میوه ی این درخت اشاره کردند.

ایشان در ادامه سخنان خود مشکل اساسی دنیای امروز را مسأله ی عدم وجود حیا دانستند به این معنی که انسان باید دارای حس خودکنترلی بوده و خلوت و جلوت برای او فرقی نداشته باشد تا بدین ترتیب از ارتکاب به گناه خودداری کند. همچنین ایشان حجاب زن را به منزله قلعه ای دانستند که افراد ضعیف و بیماردل بیرون از آن هستند. در واقع اسلام برای زن با درنظر گرفتن حجاب قائل به مصونیت است نه محرومیت.

این قلعه دارای پنج دروازه بوده که مدیریت آنها بسیار مهم است :

1- مدیریت نگاه  2- مدیریت خیال و دل  3-  مدیریت گفتار  4-  مدیریت رفتار  5-  مدیریت بدن

مدیریت بدن یا همان حجاب فیزیکی ملموس ترین و محسوس ترین مدیریت ها می باشد. دو نوع حجاب برای دینداران از منظر اسلام وجود دارد، یکی حجاب حداقلی که شامل خِمار است یعنی لباسی که زن سر خود را با آن می پوشاند و در آیه 30 سوره نور به آن اشاره شده است و دیگری حجاب حداکثری که جلباب می باشد و در سوره احزاب خداوند به آن اشاره فرموده است و در واقع همان عبا و چادری است که سراسر بدن را به طور کامل می پوشاند.

در ادامه خانم دکتر نیلچی زاده توجه دین پژوهان را به این نکته معطوف داشتند که دل، کتاب دیده و چشم است به این معنا که هر آنچه چشم می بیند در دل حک می گردد، بنابراین بخش نامحسوس حجاب مدیریت خیال و دل است.

در مدیریت گفتار در آیات قرآن بر روی نحوه گفتار با نامحرمان تأکید فراوان شده است و در مدیریت رفتار می بایست زنان زینت ها و زیبایی های خود را در برابر نامحرمان پوشیده داشته وعیان ننمایند.

در پایان خانم دکتر درباره رنگ حجاب مطالبی عنوان نمودند ازآن جمله رنگ مشکی را به عنوان رنگ مناسب جلباب که مورد تأیید سیره اهل بیت علیهم السلام می باشد معرفی کرده و به محاسن و معایب هر یک از پوشش های امروزی (انواع چادرها) پرداختند و در انتهای هر جلسه به شبهات و پرسش های دین پژوهان پاسخ گفتند.

 

 

 

 


 


١٤:١٦ - شنبه ٢٣ فروردين ١٣٩٣    /    عدد : ٥١٨٧٩    /    تعداد نمایش : ٣٧٢١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 35585
 بازدید امروز : 571
 کل بازدید : 1753333
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.11
تقویم
اوقات شرعی

پنج شنبه ١٦ مرداد ١٣٩٩