اخبار > مغز انسان چگونه هک مي‌شود؟
 


  چاپ        ارسال به دوست

مغز انسان چگونه هک مي‌شود؟


مغز انسان مانند رايانه‌ها در برابر حملات هکرها آسيب‌پذير بوده و توسعه فناوري‌هاي پيشرفته، اجازه دسترسي و خواندن افکار مردم را براي دانشمندان فراهم کرده‌اند.

زندگي در دنياي داده‌ها با خطرات فراواني از جمله حملات هکري مواجه است و حتي مغز انسان نيز از خطر هک شدن در امان نيست؛ دانشمندان در حال توسعه فناوري‌هاي مختلفي هستند که حتي امکان خواندن ذهن انسان را نيز فراهم مي‌کنند.
خواندن ذهن
خواندن ذهن افراد هميشه نيازمند فناوري‌هاي بسيار پيشرفته نيست و به گفته دکتر «مارک سالم»، مي‌توان با استفاده از نشانه‌هاي غيرکلامي و فيزيکي در زبان بدن متوجه افکار هر فرد شد؛ مثلا خاراندن بيني مي‌تواند به معناي خارش بيني يا دروغگويي فرد باشد!
با اين حال استفاده از فناوري مي‌تواند دسترسي مستقيم و دقيق‌تر به مغز انسان را ميسر کند؛ «فيليپ لاو» متخصص مغز و اعصاب در حال توسعه مانيتور مغزي قابل حمل iBrain است که مي‌تواند فعاليت‌هاي الکتريکي مغز را از سطح پوست سر و جمجمه تشخيص دهد.
بيماران مبتلا به ‌ALS (اسکلروز آميوتروفيک جانبي) يا اشکالي از فلج، داراي فعاليت طبيعي و سالم مغزي هستند و با کمک دستگاه iBrain مي‌توان از افکار اين افراد براي کنترل يک دست مجازي بر روي صفحه نمايش رايانه استفاده کرد.
از ديگر اشکال پيچيده خواندن ذهن، توانايي ترجمه زبان مغز به زبان ساده انگليسي است. دکتر «جک گالانت» از متخصصان اعصاب دانشگاه کاليفرنيا در برکلي در حال تدوين «فرهنگ لغت مغز» و ترجمه افکار به تصوير و کلمات است.
در اين روش تصاوير مختلفي به داوطلبان نشان داده شده و فعاليت مغزي از طريق تصويربرداري رزونانس مغناطيسي عملکردي (FMRI) بررسي مي‌شود. محققان با کمک اين فعاليت‌هاي مغزي موفق به بازسازي تقريبي تصاوير ديده شده توسط افراد گرديدند.
برخي فناوري‌ها نيز امکان نظارت بر فعاليت مغز در طول انجام کار را فراهم مي‌کنند. «کريس برکا» از متخصصان عصب‌شناسي در حال توسعه فناوري براي نظارت افراد مختلف مانند ورزشکاران و هنرمندان بر فعاليت‌هاي مغزي است که دستيابي به اوج عملکرد را امکان‌پذير مي‌کند.
دستيابي هکرها به مغز انسان
اما دست يابي هکرها به مغز انسان و وارد کردن هرگونه اطلاعات، چه تبعاتي به دنبال خواهد داشت؟
برنامه‌نويسان رايانه‌اي از طريق رمزگشايي يا کرک (cracks) به سيستم‌هاي امن نفوذ مي‌کنند. در انسان نيز حس بويايي کليد رمزگشايي و نفوذ به مغز انسان محسوب مي‌شود.
«ايلاناهيراستون» از متخصصان عصب‌شناسي در حال توسعه روشي براي وارد کردن اطلاعات به مغز افراد از طريق حس بويايي در زمان خواب است. در اين روش از ترکيبي از بوهاي خوشايند يا ناخوشايند و اصوات خاص استفاده مي‌شود.
در اين شرايط، مغز انسان طي چند سال آينده به هدف اصلي حملات هکري تبديل شده و بايد راهکار جدي براي مقابله با اين حملات جديد توسعه داده شوند!


١٢:٣٤ - دوشنبه ١٧ تير ١٣٩٢    /    عدد : ٤٤٧١٨    /    تعداد نمایش : ٨٦٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 42152
 بازدید امروز : 98
 کل بازدید : 1835177
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.07
تقویم
اوقات شرعی

شنبه ١٦ اسفند ١٣٩٩