اخبار > پادويش، ضدويروس ايراني
 


  چاپ        ارسال به دوست

پادويش، ضدويروس ايراني


شايد يک نگاه خوشبينانه هم به سختي مي توانست حدس بزند که روزي يک ضدويروس ايراني بتواند قابل رقابت با ضدويروسهاي خارجي باشد؛ آن هم ضدويروسي که حتي از موتور ضدويروسهاي خارجي نيز استفاده نمي کند.


 

مطرح شدن مسايلي مانند جنگ سايبري و انتشار کرمهاي خطرناکي مانند Stuxnet و Duqu که مستقيما اهدافشان جاسوسي و خرابکاري در سيستمهاي رايانه اي حتي صنعتي/نظامي) يک کشور ديگر است، نشان مي دهد که امروزه بدافزارها مانند يک سلاح جنگي به شمار مي روند و نمي توان براي مقابله با آ نها به ساير کشورها اميد بست.براي بقا و دفاع در برابر تهديدات رايانه اي چاره اي جز خودکفايي و پرورش تيمي مجرب، همراه با ابزارهاي مناسب وجود ندارد.

پاد  يعني ضد و ويش يعني ويروس به اين ترتيب، پادويش که نام يک ضدبدافزار کاملا ايراني است، در واقع يک عبارت ايراني و به معناي ضدبدافزار است ضدويروس پادويش بخشهايي مانند ويروس ياب (امضا و هوشمند)،  پاكسازي ويروس، نگهبان رايانه، گزارشگيري، محافظت از خود و به روزرساني را در خود جاي داده است. ضد بدافزار، تمام امکانات ضدويروس را داراست و علاوه برآن فايروال شبکه و برنامه هاي کاربردي را نيز درخود گنجانده است.

 

 


نماي كلي پروژه از لحاظ زير سيستم هاي آن . در سمت راست شكل سيستم هاي سمت مشتري (client) ، و در سمت چپ تصوير سيستم هاي پشت صحنه و پشتيبان پروژه قابل مشاهده است . مرز ارتباط بين اين سيستم ها سرور به روز رساني و ليسانس است كه در وسط تصوير قرار دارد .

 

دراين بين ديسک نجات شامل بخشهاي ويروس ياب (امضاوهوشمند)، پا کسازي ويروس، اجرا از روي سي دي و فلش درايو، گزارشگيري و به روز رساني مي باشد. در مورد وظايف کنسول کنترل مرکزي بايد گفت که کنترل مرکزي تمام محصولات، گروه بندي ايستگاهها، تجميع گزارشها، تنظيم ايستگا هها، قرنطينه مرکزي و به روز رساني مرکزي از وظايف محول به اين بخش است. همچنين سرور به روزرساني و ليسانس به بررسي اعتبار مجوز ايستگاهها، تعريف و مديريت مشتريان، به روزرساني تفاضلي، گزارشگيري و لاگ برداري عمليات مي پردازد. اين پروژه توسط سيستم آزمايشگاه بدافزار مديريت مي شود.

مديريت نمونه هاي ويروس يا سالم، مديريت امضاهاي توليد شده، کنترل کيفي امضاها، بررسي هاي خودکار ويروس، توليد خودکار امضا، نگهداري تحليلهاي بدافزار، توليد بسته به روزرساني و گزارشهاي آماري از جمله موارد کنترلي سيستم آزمايشگاه بدافزار مي باشد. بخشهاي ديگري مانند تحليل بدافزار نيز در اين پروژه قرار دارد که شامل بخشهاي تحليل بدافزارها، توليد امضا، توليد پاکسازِ ويروس و توليد آنپکر است. سيستم سندباکس نيز به تحليل رفتاري، تشخيص هوشمند ويروس(مبتني بررفتار) و دسته بندي ويروسها (مبتني بررفتار) مي پردازد. اين محصول در حال حاضر در برخي از سازمانهاي داخلي در حال بهره برداري مي باشد و به زودي به مشتريان خانگي نيز عرضه خواهد شد.


٠٩:٤٧ - سه شنبه ١١ تير ١٣٩٢    /    عدد : ٤٤٥٤٧    /    تعداد نمایش : ٧٥١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 42147
 بازدید امروز : 80
 کل بازدید : 1835159
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.14
تقویم
اوقات شرعی

شنبه ١٦ اسفند ١٣٩٩