اخبار > حمله به هواپیمای مسافربری و آزمون حقوق بشر
 


  چاپ        ارسال به دوست

حمله به هواپیمای مسافربری و آزمون حقوق بشر

دنیای غرب از لفظ آزادی و حقوق بشر به عنوان حربه‌ ای برای مقابله با کشور‌های مستقل استفاده می‌ کند و از این طریق تلاش دارد نظام‌ های سیاسی غیر همسو با غرب را تحت فشار قرار دهد. نکته تأسف بارتر در این ماجرا برخورد غرب مدعی حقوق بشر با این حادثه و سکوت حمایت‌ آمیز در برابر جنایات امریکاست. این امر نشان داد ادعای غربی‌ ها در حمایت از حقوق بشر، صرفاً کارکرد ابزاری داشته و از آن به عنوان چماقی در راستای منافع خود بهره می‌ برند.

جنایت هولناک نظامیان امریکایی در روز ۱۲ تیرماه سال ۱۳۶۷ در هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس توسط ناو متجاوز امریکایی را باید یکی از دردناک ترین جنایات کاخ سفید در دوران معاصر دانست، چراکه عاملان آن به رغم اعتراف معاون رئیس جمهور وقت امریکا در حمله عامدانه به هواپیمای مسافربری، نه تنها توبیخ نشدند، بلکه توسط رئیس جمهور وقت امریکا مورد تشویق قرار گرفتند. آنچه به ابعاد ضد انسانی این جنایت می افزاید سکوت سازمان های مدعی حقوق بشری غرب در قبال آن و عدم محکومیت آن توسط سازمان ملل متحد است. این امر سبب گردیده که سران رژیم حاکم بر امریکا، منشأ اصلی بسیاری از جنایات تاریخ معاصر علیه ملت های مستضعف باشند، چراکه به دلیل نظام ناعادلانه فعلی حاکم بر جهان، کاخ سفید خود را در برابر هیچ مرجعی پاسخگو نمی داند.

در روند تحولات دفاع مقدس در سال های پایانی جنگ، رژیم بعثی حاکم بر عراق پس از آنکه در شکست مقاومت رزمندگان اسلام ناکام ماند، سعی کرد از یک سو با کشاندن جنگ به حوزه غیر نظامیان از طریق تشدید موشکباران شهر ها و بمباران شیمیایی شهر های ایران (نظیر شهر سردشت) در مقاومت و ایستادگی مردم و رزمندگان ایران ایجاد اخلال کند و از سوی دیگر با حمله به نفتکش ها و بین المللی کردن جنگ پای قدرت های بیگانه را به خلیج فارس باز کند که حمله ناو امریکایی وینسنس به هواپیمای مسافربری ایران محصول این سیاست های مداخله جویانه بود. اقدام امریکا در این جنایت و استمرار حمایت از صدام، بر ابعاد جنایات این رژیم یعنی علیه مردم ایران افزود و سکوت مجامع بین المللی سبب گردید که امریکایی ها در ادامه جنایتشان سکو های نفتی و ناو های جنگی ایران را هدف قرار دهند.

اقدام امریکا در هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران در حالی بود که به اعتراف معاون رئیس جمهور وقت امریکا، فرمانده ناو وینسنس از اینکه یک هواپیمای مسافربری را هدف قرار می دهد آگاه بود. امریکایی ها هدف از این اقدام را وادار کردن جمهوری اسلامی ایران به پذیرش صلح و پایان جنگ اعلام کردند. چنانچه ریگان رئیس جمهور وقت امریکا که به فرمانده ناو مذکور نشان افتخار داد، در این زمینه می گوید: این واقعه ضرورت دستیابی به برقراری صلح را با حداکثر شتاب، دوچندان ساخته است.

نکته تأسفبارتر در این ماجرا برخورد غرب مدعی حقوق بشر با این حادثه و سکوت حمایت آمیز در برابر جنایات امریکاست. این امر نشان داد ادعای غربی ها در حمایت از حقوق بشر، صرفاً کارکرد ابزاری داشته و از آن به عنوان چماقی در راستای منافع خود بهره می برند. مصداق این مدعا را می توان در مقایسه برخورد غرب با آشوب های دی ماه ۹۶ در ایران و آشوب های چند ماه اخیر فرانسه دانست، چراکه در حالی که از سرکوب معترضان توسط دولت فرانسه حمایت می کردند، تلاش داشتند تا پرونده آشوب ها ۹۶ را به صحنه شورای امنیت سازمان ملل برسانند و ایران را محکوم کنند. دنیای غرب از لفظ آزادی و حقوق بشر به عنوان حربه ای برای مقابله با کشور های مستقل استفاده می کند و از این طریق تلاش دارد نظام های سیاسی غیرهمسو با غرب را تحت فشار قرار دهد. به طور مثال در شرایطی که در قبال کشتار روزانه مردم و سیاهپوستان امریکایی توسط پلیس این کشور سکوت کرده اند، در جریان آشوب های زمستان سال ۹۶ و برخورد های پلیس ایران با هنجار شکنان اخلاقی در ماه های اخیر، تمام تلاش خود را به کار گرفته بودند تا موضوع مقابله پلیس ایران با برخی از زنان فریب خورده را به سطح شورای امنیت بکشانند. غربی ها این رفتار های دوگانه را حتی در عرصه تعیین نمایندگان ویژه حقوق بشری برای کشور ها تعمیم داده اند. در حالی که از رژیم عربستان به رغم نادیده گرفتن بدیهی ترین حقوق انسانی زنان و شیعیان این کشور و گردن زدن جوانان شیعه و مثله کردن ناراضیان سیاسی نظیر خاشقجی حمایت کرده و این کشور را به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل درآورده اند، در نقطه مقابل با تعیین نماینده ویژه برای ایران، هر ساله با ارائه گزارش های مغرضانه که عمدتاً توسط منافقین و دیگر گروهک های ضدانقلاب تهیه می شود، سعی دارند ایران را در مجمع عمومی سازمان ملل محکوم و به بهانه های مختلف برای ایران پرونده سازی کنند.

قدرت های سلطه این برخورد های جنایت آمیز خود را به عرصه های اقتصادی نیز تعمیم داده اند و با گسترش تحریم ها علیه ایران و دیگر کشور های مستقل و اعمال فشار حداکثری علیه مردم ایران، ایستادگی و مقاومت مردم ایران را هدف گرفته اند، عمق این رفتار غیرانسانی تا آنجاست که حتی در جریان سیل اخیر از انتقال کمک های انسا ن دوستانه مردم در کشور های غربی برای سیل زدگان ایران جلوگیری کردند.

اعلام روز هدف گرفته شدن هواپیمای مسافربری ایران که به شهادت بیش از ۲۹۰ نفر انجامید، به عنوان روز «افشای حقوق بشر امریکا» زمینه ای را فراهم آورده است تا پرونده جنایات ضدانسانی رژیم امریکا همواره مفتوح بماند و فرصتی باشد تا اقدامات امریکا در کشتار انسان های بی گناه در کشور های مختلف نظیر افغانستان، یمن، سوریه و... برای جهانیان افشا شود. مردم ایران طی ۴۰ سال گذشته آموخته اند که این رفتار های دوگانه غرب را باید با ایستادگی و مقاومت پاسخ دهند و با افشای جنایات غرب این مدعیان دروغین را افشا کنند، در نقطه مقابل، اما اقدام قدرتمندانه و هوشمندانه اخیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در هدف قرار دادن پهپاد متجاوز امریکایی در شرایطی که نیرو های پدافند قادر بودند به جای این پهپاد، هواپیمای جاسوسی سرنشین دار امریکایی را هدف قرار دهند و بیش از ۳۰ نفر از تروریست های مزدور امریکایی را به هلاکت برسانند، نشان دهنده اقتدار ایران در عین رعایت مسائل انسانی است و مقایسه آن با اقدام امریکایی ها در سال ۱۳۶۷، عظمت و اقتدار ایران اسلامی را جلوه گر می سازد؛ اقدامی که حتی تشکر رئیس جمهور کنونی امریکا را به دنبال داشت.

منبع : جوان

 

 


١١:١٧ - چهارشنبه ١٢ تير ١٣٩٨    /    عدد : ٦٨٠٥٩    /    تعداد نمایش : ٣٣٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 162063
 بازدید امروز : 103
 کل بازدید : 1834178
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.98
تقویم
اوقات شرعی

پنج شنبه ١٤ اسفند ١٣٩٩