اخبار > راهکارهایی برای حفظ آرامش در روز کنکور
 


  چاپ        ارسال به دوست

راهکارهایی برای حفظ آرامش در روز کنکور


داوطلبان این را بدانند که هرگز نباید به خودشان استرس و دلشوره راه دهند، استرس تنها سبب می شود تا زحمات یک ساله شان به هدر رود؛ داوطلبان باید بدانند که درس شان را خوانده اند و تمام مسائلی که باید برای آرامش آن ها در کنکور فراهم شده باشد، تامین شده است و با آرامش آموخته هایشان را بر روی پاسخنامه کنکور بیاورند.نکته مهم این است که داوطلبان اگر پاسخ سوالی از یک درس را نمی دانستند، کنار آن علامت زده و به سراغ سوال بعدی بروند؛ پس از اتمام کامل تمام سوالات، در زمان اضافه ای که باقی آورده اند برای پاسخ به سوالاتی که بی پاسخ باقی مانده، استفاده کنند.

«حتما مداد مشکی نرم به همراه داشته باشید»؛ این جمله برای بسیاری از ایرانی ها در هر سن و جنسی جمله آشنایی است و حتی شاید نوستالژی؛ احیانا حس های متفاوتی هم برای افراد مختلف ایجاد می کند، از حس اضطراب و دلهره گرفته تا شیرینی موفقیت و خاطرات شکست و انواع حس هایی که همه از صدای یک نفر نشأت گرفته است.

فردی که سال هاست در نزدیکی کنکور هر ساله این جمله و دیگر موارد مربوط به کنکور را از طریق رسانه ها به داوطلبان توصیه می کند و داوطلبانی که هر سال یا در کنکور قبول می شوند و به مقاطع بالاتر دانشگاه می روند یا قبول نمی شوند و مسیر دیگری جز دانشگاه را برای ادامه زندگی شان انتخاب می کنند اما این جمله و استرس لحظه شنیدن آن را همیشه به خاطر دارند.

حسین توکلی مشاور عالی فعلی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور که سال هاست توصیه های کنکوری را به داوطلبان گوشزد می کند و شاید به همین دلیل داوطلبان با شنیدن صدا و حتی نامش به یاد استرس هایشان می افتند، البته مرد محبوب آموزش عالی، در زندگی شخصی اش فردی بسیار آرام و آرامش دهنده است اما به گفته خودش، صدایش افراد را حتی در سنین بالاتر به یاد لحظات نزدیک کنکور می اندازد.

اگر از نزدیکان توکلی درباره خصوصیات او بپرسیم قطعا به صبر، متانت و آرامش او اشاره می کنند و یکی از جالب ترین خصوصیات او که اتفاقا نزد اهالی رسانه بسیار مطرح می شود بحث حافظه توکلی است؛ او که پدر کنکور ایران لقب گرفته، آمار آزمون ها را از سیر تا پیاز حفظ است و هر زمان از او سوال کنیم به سرعت پاسخ می دهد.

به بهانه نزدیک شدن به چهل و نهمین کنکور سراسری کشور، با حسین توکلی پدر کنکور ایران که حالا ۷۰ سالگی را رد کرده است، به گفت وگو نشستم.

آنچه در گفت وگوی ما با حسین توکلی می خوانید:

نمی دانم چرا همه از من می ترسند. هرگز به طور جداگانه و خصوصی به سوالات فرزندانم پاسخ ندادم. به فرزندانم می گفتم اطلاعات کنکور را از طریق صدا و سیما پیگیری کنند. راز ارتباط خوب توکلی با رسانه ها. دوری از استرس و اضطراب؛ رمز موفقیت در کنکور. تکنیک پاسخگویی به سوالات آزمون سراسری. نکاتی برای داوطلبان قبل از حضور در جلسه آزمون. منتظر ماندن والدین پشت درب حوزه امتحانی و استرس دوچندان فرزندان شان

درباره لقب «پدر کنکور» بودن از او سوال کردم؛ گفت: از عنفوان جوانی تاکنون در سازمان سنجش فعالیت کرده ام، بیشتر افراد در سنین مختلف وقتی من را می بینند به یاد کنکور می افتند.

«پدر کنکور»؛ از ابتدا تا کنون

گفتم: از ابتدا بگویید، اصلا چه شد که نام و صدای شما با کنکور پیوند خورد؟

گفت: در ابتدای ورود آموزش عالی به کشور، پذیرش دانشجویان به این صورت نبود که آزمون برگزار شود، بلکه هر یک از دانشگاه ها و موسسات مختلف برای پذیرش دانشجو، آزمون جداگانه برگزار می کردند، من هم در همان زمان در رشته روان شناسی پذیرفته شدم و در زمان دانشجویی به مرکز آزمون شناسی یعنی همان سازمان سنجش امروز مراجعه کردم و بعد از پذیرش، عصرها به این مرکز می رفتم تا کارهایی را در رابطه با کنکور یاد گرفتم، به مرور وظایفی به من محول شد و پس از مدتی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفتم.

گفتم: پس از بازگشت به ایران دوباره به سازمان سنجش آمدید؟

گفت: بله، پس از بازگشت به ایران به سازمان سنجش درخواست همکاری دادم و قرار بر این شد که در قالب استادیار پژوهشی با این سازمان همکاری کنم و از آن زمان در سازمان سنجش ماندم.

گفتم: حالا که شما را به عنوان «پدر کنکور» می شناسند، چه احساسی دارید؟

گفت: از عنفوان جوانی تاکنون در سازمان سنجش فعالیت کرده ام، بیشتر افراد در سنین مختلف وقتی من را می بینند به یاد کنکور می افتند.

برخی با دیدن من به یاد اضطراب های زمان کنکور خودشان می افتند

پرسیدم: احساسی که به شما دارند، چیست؟

گفت: نمی دانم چرا همه از من می ترسند، شاید من افراد را به یاد استرس ها و اضطراب های زمان کنکور خودشان می اندازم و با دیدن من روزهای کنکورشان را به یاد می آورند.

هرگز نمی خواستم اطلاعات کنکوری را به صورت خصوصی به فرزندانم ارائه دهم

گفتم: فرزندان خودتان چطور؟

گفت: من دو دختر و یک پسر دارم که هر سه فرزندم تحصیلات دانشگاهی دارند، زمانی که فرزندانم سوالی درباره کنکور داشتند به آنها می گفتم که پاسخ سوال خود را از طریق رسانه ها پیگیری کنند.

زمانی که فرزندانم کنکور داشتند، نمی خواستم بین آن ها و فردی که در یک روستای دورافتاده زندگی می کند تفاوتی قائل شوم، به همین دلیل به فرزندانم می گفتم اطلاعات کنکور را از طریق صدا و سیما و رسانه ها پیگیری کنند و در منزل به آن ها پاسخ نمی دادم. دلیل این کار را پرسیدم؛ گفت: هرگز نمی خواستم من به عنوان پدر فرزندانم به طور جداگانه و خصوصی به سوالات آنها پاسخ دهم و عقیده ام این بود که فرزندان من نیز باید مانند داوطلبان دیگر پاسخ سوالات شان را از حسین توکلیِ سازمان سنجش و از طریق رسانه ها پیگیری کنند، قطعا فردی که در یک روستای دورافتاده است به مسؤولان سازمان سنجش دسترسی ندارد و اطلاعات کنکور را از طریق رسانه ها پیگیری می کند بنابراین فرزندان من هم باید به همان طریق عمل می کردند.

راز ارتباط خوب توکلی با خبرنگاران رسانه های جمعی

گفتم: درباره رسانه ها صحبت کردید، حتما خودتان هم می دانید که نزد خبرنگاران رسانه های جمعی بسیار محبوب هستید، علت این امر را در چه چیزی می دانید؟

گفت: سازمان سنجش آموزش کشور در سال، 150 آزمون داخلی و خارجی دارد که اگر بخواهیم این تعداد آزمون را نسبت به 52 هفته سال میانگین بگیریم در واقع می توان اینگونه محاسبه کرد که به طور متوسط هفته ای 3 بار آزمون برگزار می شود و حساسیت کار آنجا خود را بیشتر نمایش می دهد که ما با حقوق جوانان سروکار داریم و به همین دلیل باید به طور مداوم با رسانه ها در ارتباط باشیم تا نکات مربوط به آزمون ها را به مردم اطلاع رسانی کنیم بنابراین ارتباط من با خبرنگاران رسانه های جمعی بسیار نزدیک است.

حفظ تمام آمارهای ثبت نام ها

گفتم: حافظه خوبی هم دارید و هر زمان که آمار ثبت نام ها و دیگر آمار را از شما می پرسیم در همان لحظه بیان می کنید.

گفت: بله آمار ثبت نام ها را حفظ هستم، البته قبلا بیشتر به ذهنم می ماند ولی بیماری سبب شده تا در سال های اخیر کمتر آمارها در ذهنم باقی بماند.

دوری از استرس و اضطراب؛ رمز موفقیت در کنکور

از او درباره نکاتی که داوطلبان کنکور باید بدانند، پرسیدم؛ گفت: داوطلبان این را بدانند که هرگز نباید به خودشان استرس و دلشوره راه دهند، استرس تنها سبب می شود تا زحمات یک ساله شان به هدر رود؛ داوطلبان باید بدانند که درس شان را خوانده اند و تمام مسائلی که باید برای آرامش آن ها در کنکور فراهم شده باشد، تامین شده است و با آرامش آموخته هایشان را بر روی پاسخنامه کنکور بیاورند.

نکته مهم این است که داوطلبان اگر پاسخ سوالی از یک درس را نمی دانستند، کنار آن علامت زده و به سراغ سوال بعدی بروند؛ پس از اتمام کامل تمام سوالات، در زمان اضافه ای که باقی آورده اند برای پاسخ به سوالاتی که بی پاسخ باقی مانده، استفاده کنند              

داوطلبانی که زحمت کشیده اند باید بدانند که حتما در جلسه آزمون از نتیجه زحماتشان بهره مند می شوند.

روش پاسخگویی به سوالات کنکور

از توکلی پرسیدم آیا داوطلبان برای پاسخگویی به سوالات باید تکنیک خاصی را بلد باشند؟

پاسخ داد: داوطلبان کنکور در زمان پاسخگویی به سوالات باید حتما سعی کنند دفترچه ها را کنترل کنند، زیرا دفترچه ها شخصی سازی شده و متفاوت است.

نکته بعدی اینکه برای پاسخ دادن به سوالات چه دفترچه عمومی و چه دفترچه اختصاصی از همان درس اول شروع کنند و دروس را جا به جا پاسخ ندهند.

اگر پاسخ سوالی از یک درس را بلد نبودند، کنار آن علامت بزنند و به سراغ سوال بعدی بروند و پس از اتمام کامل تمام سوالات، زمانی اضافه می آورند که از آن زمان می توانند برای پاسخ به سوالاتی که بی پاسخ باقی مانده، استفاده کنند و آن سوالات را پاسخ دهند، این کار سبب می شود که داوطلبان بتوانند تعداد بیشتری از سوالات را پاسخ دهند.

سوالات را کامل و با دقت بخوانید بعد پاسخ دهید

مطلب بعدی اینکه بعضی داوطلبان حتی داوطلبانی که سطح درسی بالاتری هم دارند، معمولا سوال را به طور کامل نمی خوانند، این افراد سوالات را قبلا در کتاب های تست دیده اند و برایشان آشنا است، بنابراین بلافاصله پاسخی که از قبل برای آن سوال در خاطرشان هست، را علامت می زنند در حالی که ممکن است طراح سوال به صورت دیگری سوال را مطرح کرده و آن سوال را تغییر داده باشد و دیگر سوال به آن صورت که داوطلب قبلا آن را در کتاب های تست دیده است، نباشد.

اگر داوطلبان بدون اینکه سوالات را کامل و با دقت بخوانند اقدام به پاسخگویی کنند، این مساله سبب می شود که نه تنها امتیاز مثبت برای داوطلب لحاظ نشود بلکه یک امتیاز منفی هم دریافت کنند، بنابراین داوطلبان باید بدانند حفظ تمرکز و دقت در پیشی گرفتن آن ها از رقبا بسیار اهمیت دارد.

نکته استرس زایی در کنکور وجود ندارد پس با آرامش به سوالات پاسخ دهید

داوطلبان توجه کنند که سوالات حتما از کتاب هایی است که تمام آن ها را به خوبی خوانده اند و مطلب ویژه ای نیست که استرس زا باشد و جای دلشوره و نگرانی نیست. فقط باید سوالات را کامل بخواهند و با توجه به اینکه زمان بسیار مناسب پیش بینی شده، با دقت لازم می توانند به سوالات پاسخ دهند و اگر سوالی نیاز به زمان بیشتر یا عملیات زیادی داشت، می توانند آن را پاسخ نداده و در کنار آن علامت بزنند تا در زمان اضافه ای که در پایان پاسخگویی به سوالات دارند به سراغ سوالات پاسخ نداده بیایند.

چه کنیم تا در روز کنکور استرس نداشته باشیم؟

از توکلی درباره راهکارهای کاهش استرس داوطلبان پرسیدم؛ گفت: داوطلبان باید حتما به موقع در حوزه امتحانی حاضر باشند تا اضطراب و استرسی برایشان ایجاد نشود و سریع تر در صندلی خود مستقر شوند و در جلسات آزمون فقط به دستوراتی که از بلندگو مطرح می شود توجه کنند و آن را رعایت کنند.

انتظار والدین برای فرزندان شان در پشت درب حوزه امتحانی تنها سبب ایجاد اضطراب و استرس برای داوطلبان می شود زیرا داوطلب در جلسه آزمون به والدینش فکر می کند و این مساله تمرکز داوطلب بر روی سوالات را کاهش می دهد.

با توجه به اینکه فرایند برگزاری آزمون صبح ها از ساعت ۷:۳۰ و بعدازظهرها از ساعت ۱۵ و درب های حوزه امتحانی نیم ساعت پیش از شروع آزمون بسته می شود، بنابراین داوطلبان سعی کند حداقل نیم ساعت قبل از شروع آزمون در حوزه ها حاضر باشند و در صندلی خود مستقر شوند زیرا دیر رسیدن و به دنبال صندلی گشتن سبب ایجاد استرس و نگرانی در داوطلبان می شود، به خصوص در شهرهای بزرگ داوطلبان یک روز قبل حوزه را شناسایی کرده، بُعد مسافت و ترافیک را برآورد کنند تا زمان برگزاری آزمون بتوانند خود را سریع تر به محل حوزه امتحانی برسانند.

والدین با نشستن در خیابان محل حوزه کنکور استرس فرزندانشان را بیشتر می کنند. گفتم: والدین چه کار کنند؟

پاسخ داد: والدین نباید در طول برگزاری آزمون پشت درب حوزه منتظر فرزندشان بمانند، زمانی که والدین بیرون حوزه می نشینند، این امر سبب ایجاد اضطراب و استرس برای داوطلبان می شود و زحماتی که در طول سال برای فرزندشان کشیده اند با این کار به هدر می رود، زیرا داوطلب در جلسه آزمون به این فکر می کند که پدر پیر و یا مادر بیمارش در آفتاب گرم تابستان در خیابان نشسته است و به جای اینکه بر روی سوالات تمرکز کند، به این موضوع فکر می کند. به همین دلیل خواهش می کنیم والدین از ازدحام در حوزه ها پرهیز کنند ساعت پایان نیز مشخص است و والدین می توانند کمی مانده به ساعت پایان، برای رساندن فرزندشان به منزل به حوزه امتحانی بیایند.

منبع : farsnews.com

 


١١:١٥ - چهارشنبه ١٢ تير ١٣٩٨    /    عدد : ٦٨٠٥٨    /    تعداد نمایش : ٣٥٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 237015
 بازدید امروز : 260
 کل بازدید : 1746234
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.18
تقویم
اوقات شرعی

شنبه ٢١ تير ١٣٩٩