چاپ        ارسال به دوست

هادی طریق و ذهن تکانی در خانه؛ 2 کتاب کاری از دین پژوه مرکز فاطمی خواهران

 

 

معرفی کتاب:

عنوان کتاب: هادی طریق؛ الگوی مصرف خانواده در سبک زندگی اسلامی

نویسنده: رعنا شکوهی ستا دین پژوه مرکز فاطمی خواهران

 

خانواده، اولین محل پرورش نیروی انسانی سالم و صالح است. در سیستم خانواده باید به اصل اقتصاد سالم و پویا و رو به رشد توجه کافی داشته باشد و در کسب درآمد، ضمن رعایت اصل پاکی و حلال بودن آن و پرهیز از درآمدهای نامشروع و ظالمانه، در مصرف و نگه¬داری آن نیز، اصول را رعایت کرد. الگوی نامناسب در بحث مصرف خانواده نه تنها بر تشکیل و ثبات خانواده تأثیرگذار است بلکه بر رشد نامناسب اقتصادی جامعه، بالا رفتن سن ازدواج، عدم تمایل به ازدواج و مسئولیت¬پذیری و در نتیجه رواج فساد در جامعه نیز مؤثر است. بخش مهمی از اختلاف¬های خانوادگی ریشه در مسائل اقتصادی دارد. در متون اسلامی نیز بر تاثیر منفی این مشکل بر نهاد خانواده، و به آثار ناخوشایند فقر در زندگی دنیوی و اخروی اشاره شده است.

در این نوشتار به ارائه الگوی مصرف خانواده بر اساس آیات و روایات پرداخته شده است. بدین منظور در فصل اول کتاب، مواردی که درآمد باید مصرف شود اعم از: نیازهای شخصی، تأمین معاش خانواده (زن، فرزندان و ...)، پس¬انداز، سرمایه¬گذاری، مشارکت، پرداخت حقوق مالی (خمس، زکات و ...)، انفاق و ... ارائه شده است. در فصل دوم مراتب (میزان) هزینه¬های اقتصادی در زندگی در سه طبقه زندگی ضروری، زندگی رفاهی، زندگی تجملی معرفی شده است و نظر اسلام را درباره هر کدام از این مراتب ارائه شده است. فصل سوم به «بایدهای الگوی مصرف در سبک زندگی اسلامی» شامل: برنامه‌ریزی، اولویت‌بندی، قناعت، سخاوت، اعتدال پرداخته است. فصل چهارم «نبایدهای الگوی مصرف در سبک زندگی اسلامی» اعم از: بخل، اسراف، تکبر، احتکار و ... طرح شده است و در فصل پنجم «مهارت¬های رفتاری» پیشنهاد شده است تا خواننده با نگاهی کاربردی¬تر آشنا شود.

 

--------------------------------------

 

 


 

معرفی کتاب

عنوان: ذهن تکانی در خانه

نویسنده: رعنا شکوهی ستا دین پژوه مرکز فاطمی خواهران

ایجاد زیبایی، نظم و آراستگی در محیط زندگی، اثرات شگرف و سودمندی دارد که نیازمند ذهنی باز و خلاق است. از سوی دیگر، برخی مواقع به علت بعضی عادت‌ها و قرار گرفتن در چارچوب‌های خودساخته، فضای اطراف بسیار شلوغ، نامنظم یا مملو از وسایل بلااستفاده می‌شود. همان‌طور که زیبایی و آراستگی سبب ایجاد و انتشار انرژی مثبت و حس طراوت در زندگی می‌شود؛ برعکس بی‌نظمی یا شلوغی فضای اطراف، در نظم فکری و آرامش ذهنی تأثیر منفی دارد. هم¬چنین وجود وسایل بلااستفاده باعث اشغال حجم وسیعی از فضا و محیط زندگی می‌شود.

در این نوشتار با نگاهی متفاوت و ذهنی خلاق، به مدیریت وسایل پیرامون به ویژه در فضای خانه پرداخته شده است. از سوی دیگر با مطالعه کتاب ایده¬های خوبی برای نحوه خرید وسایل مورد نیاز می¬توان یافت. نویسنده با توجه به اهمیت روابط اجتماعی نکاتی را در تعامل با محیط اطراف (آشنایانی که نیاز به کمک دارند، محیط کار، شهروندان و ...) ارائه کرده است.

 

 

 


١٦:٣٥ - دوشنبه ١٢ مرداد ١٣٩٤    /    عدد : ٦٠٨٣٣    /    تعداد نمایش : ٢٦٢٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج