دستورالعمل هاي اخلاقي و عرفاني امام خميني قدس سره-2
تعداد بازدید 2091 || تاریخ 1394/02/17

موانع عروج

(لینک قسمت اول)

1- انكار مقامات، شاهكار بزرگ شيطان

بدترين خارهاي طريق كمال و وصول به مقامات معنويه، كه از شاهكارهاي بزرگ شيطان قطاع الطريق است، انكار مقامات و مدارج غيبيه معنويه است كه اين انكار و جحود، سرمايه تمام ضلالات و جهالات است و سبب وقوف و خمود است و روح شوق را، كه براق وصول به كمالات است، ميراند و آتش عشق را، كه رفرف معراج روحاني كمالي است، خاموش مي كند، پس انسان را از طلب باز مي دارد. به عكس، اگر انسان به مقامات معنويه و معارج عرفانيه، عقيدت، خالص كند و ايمان آورد، چه بسا شود كه اين خود به آتش عشق فطري كه در زير خاك و خاكستر هواهاي نفسانيه خمود شده، كمك و مدد كند و نار اشتياق را در اعماق قلب، روشن كند و كم كم به طلب برخيزد و به مجاهده قيام كند تا مشمول هدايت حق و دستگيري آن ذات مقدس شود.(15)

2- غفلت از حق مانع عينيت يافتن ايمان در زندگي انسان

اگر نفوس، يكسره متوجه به دنيا و تعمير آن باشند و منصرف از حق باشند، گرچه اعتقاد به مبداء و معاد هم داشته باشند، منكوس هستند. و ميزان در انتكاس قلوب، غفلت از حق و توجه به دنيا و تعمير آن است و اين اعتقاد يا ايمان نيست... يا ايمان ناقص ناچيزي است كه منافات با انتكاس قلب ندارد، بلكه كسي كه اظهار ايمان بالغيب و حشر و نشر كند و خوف از آن نداشته باشد و اين ايمان، او را به عمل به اركان نرساند، او را بايد در زمره منافقين به شمار آورد نه مؤمنين... اين يكي از مهماتي است كه بايد نفوس ضعيفه ما به آن خيلي اهميت دهند و مراقبت كنند كه آثار ايمان در جميع ظاهر و باطن و سر و علن نافذ و جاري باشد و چنانچه به قلب دعوي ايمان دارند، ظاهر را هم محكوم به حكم آن كنند تا ريشه ايمان در قلب، محكم و پابرجا شود و به هيچ عايق و مانعي و تبدل و تغييري زايل نشود و اين امانت الهي و قلب طاهر ملكوتي را كه به فطرت الهي مخمر بود، بي تصرف شيطان و دست خيانت، به آن ذات مقدس باز پس دهند.(16)

3- تسويف، حيله و دام بزرگ شيطان

تا جواني در دست توست، كوشش كن در عمل و تهذيب قلب و در شكستن اقفال و رفع حجب كه هزاران جوان، كه به افق ملكوت نزديك ترند، موفق مي شوند و يك پير موفق نمي شود.

قيد و بندها و اقفال شيطاني، اگر در جواني غفلت از آنها شود، هر روز كه از عمر بگذرد ريشه دارتر و قوي تر شوند.

درختي كه اكنون گرفتست پاي         به نيروي شخصي برآيد ز جاي

گرش همچنان روزگاري هلي         به گردونش از بيخ برنگسلي

از مكايد بزرگ شيطان و نفس خطرناكتر از آن، آن است كه به انسان وعده اصلاح در آخر عمر و زمان پيري مي دهد و تهذيب و توبه الي الله را به تعويق مي اندازد براي زماني كه درخت فساد و شجره زقوم قوي شده و اراده و قيام به تهذيب، ضعيف، بلكه مرده است.(17)

4. اصطلاحات، دام بزرگ ابليس

به اين اصطلاحات، كه دام بزرگ ابليس است، بسنده مكن و در جستجوي او، جل و علا، باش.(18)

بسا شود كه انسان به واسطه شدت توجه به اصطلاحات و فهم كلمات و غور در اطراف آن، از قلب به كلي غافل شود و از اصلاح آن بازماند. در مقام شرح حقيقت و ماهيت قلب و اصطلاحات حكما و عرفا استادي كامل است. ولي قلب خودش (نعوذباالله) از قلوب منكوسه يا مطبوعه باشد، مثل كسي كه از خواص ادويه مضره و نافعه مطلع باشد و شرح هر يك را خوب بدهد، ولي از ادويه مضره احتراز نكند و مفيده را به كار نبرد. ناچار چنين شخصي، با همه علم دواشناسي، به هلاكت رسد و اين علم موجب نجات او نشود.(19)

5. دوستي حلال دنيا، خاستگاه همه خطاها

پسرم! هيچ گاه دنبال تحصيل دنيا، اگرچه حلال او باشد، مباش كه حب دنيا، گرچه حلالش باشد، رأس همه خطاياست چه خود، حجاب بزرگ است و انسان را ناچار به دنياي حرام مي كشد. تو جواني و با قدرت جواني كه حق داده است مي تواني اولين قدم انحراف را قطع كني و نگذاري به قدمهاي ديگر كشيده شوي كه هر قدمي، قدمهايي در پي دارد.(20)

 

 

معرفی کتاب

کتاب وحی و نبوت شهید مطهری

سلام کتاب بسیار پر محتوای وحی و نبوت از شهید مطهری. داستان هایی در مورد پیامبر و خصوصیات و اخلاق و رفتار پیامبر اکرم همه در این کتاب

از همین گروه خبری

گفتاری از آیت الله مصباح یزدی: ایمان بدون مشکلات و مصائب وجود ندارد و نکته اساسی این است که اهل ایمان بیش از دیگران دچار ابتلائات می شوند.

حضرت صادق علیه السلام فرموده اند تسبیحات فاطمه زهرا علیهاالسلام در هر روز پس از هر نماز نزد من محبوب تر از هزار ركعت نماز در هر روز است

فطرت، مراتب دارد، پایینترین مرتبه اش فطرت احساسی است، یعنی شخصاً نوعی گرایش ناخود آگاه به حقیقت دارد. بالاتر از آن، فطرت عقلی است؛ یعنی عقل انسان، نه از راه استدلال، بلکه به صورت ذاتی، حقایقی را می فهد؛ یعنی حتّی اگر کسی تعقّل هم نکند باز هم عقل، این فهمها را دارد.

مصادیق و مضامین اخلاقی در کلام امام حسن عسکری (علیه السلام) نشان مى‏ دهد كه آن امام همام تا چه حد در اين زمينه تأكيد و اصرار داشتند كه همه در برخوردهاى خود نهايت حسن خلق را رفتار كنند

تاریخ وجوب روزه به چه زمانی برمی گردد و اولین کسی که روزه گرفت چه کسی بود؟

آیا کاشت ناخن مانع غسل و وضو است؟کدام یک از مراجع تقلید لاک روی ناخن را مانع وضو نمی داند؟اگر ناخن مصنوعی یا موی مصنوعی را نامحرم ببیند چه حکمی دارد؟

حديثي از امام باقر صلوات‌الله‌عليه را خطاب به جابر بن ‌يزيد جعفي که از اصحاب سر‌ امام عليه‌السلام بود مرور می‌کردیم. ابتدا امام می‌فرمایند: «اگر به تو ظلم شد تو به کسي ظلم نکن»؛ نکته‌اي که در اين نصيحت نهفته اين است

امام خمینی(ره) بعد از سخنان آیت‌الله اراکی بغض گلویشان را گرفت و بدون خداحافظی دست ایشان را فشردند و از حرم بیرون رفتند

انسان هرچه می کند یک روزی آن را می بیند. هرکاری که می کند. یک ذره در عالم گم نمی شود. هم می دانیم و هم باید اعتقاد داشته باشیم و هم قرآن مکرر این را فرموده

شخصی به خدمت امام حسین علیه السّلام رسید و گفت: آقا جان! چه کنیم تا گناه نکنیم؟ امام فرمودند: چند امور را مراعات نما؛ بعد از آن هر چه می خواهی گناه کن.


نظرات شما