ازدواج‌ به سبک امام خامنه ای مد ظله العالی
تعداد بازدید 3248 || تاریخ 1393/12/14

 


1- محیط خانواده:

خانواده در اسلام یعنی محل سکونت دو انسان، محل آرامش روانی دو انسان، محل انس دو انسان به یکدیگر، محل تکامل یک نفر به وسیله نفر دیگر، آنجایی که انسان در آن صفا می یابد، این محیط خانواده است.

2- انحراف جامعه:

به اعتقاد من، گرایش به سمت مدگرایی و تازه طلبی و افراط در کار آرایش و نمایش در مقابل مردان، یکی از بزرگترین عوامل انحراف جامعه و انحراف زنان ماست. در مقابل اینها، خانم ها باید مقاومت کنند.

3- فعالیت اجتماعی زن:

زن اگر فرصت و فراغت داشته باشد، بچه داری مانع او نگردد، شوق و علاقه و نیرو و توان جسمانی داشته باشد و بخواهد وارد فعالیت های اجتماعی، سیاسی و یا اقتصادی شود، مانعی ندارد. اما اینکه او را وادار و مجبور کنند، ....، نه، این را اسلام از زن نخواسته. این یک نوع تحمیل بر زن به حساب می آید.

4- پیدا شدن روح اندیشه:

مرد باید به زن کمک کند تا عقب ماندگی هایی که در جامعه ما دارند را جبران کنند. البته مراد از عقب ماندگی چیزهایی نیست که به تقلید از فرهنگ غرب در جامعه ما مطرح می کنند، بلکه مراد معرفت است، مراد تحصیلات است، مراد پیدا شدن روح اندیشه و تأمل و تفکر در زن است.

 

5- تفاخر غلط:

اینکه ما در پوشاکمان، در وسائل منزلمان، در امور روزمره مان و در خوراکمان مارکهای خارجی را ترجیح بدهیم، افتخار نیست، این تفاخر غلط است. من شنیده ام پوشاک داخلی را می برند مارک خارجی می زنند و برمی گردانند، اگر همین جا بفروشند ممکن است خریدار ایرانی رغبت نکند، اما چون مارک می زنند، همان را انتخاب می کنند؛ این غلط است.

6- تقلید کورکورانه نه:

کسانی که اهل تجمل و چسبیدن به زر و زیورآلات هستند و یا کورکورانه و چشم بسته می خواهند از الگوهای غربی در لباس و پوشاک و وضع زندگی تقلید کنند، غالباً از سواد و معلومات و معرفت کافی بهره ندارند. کسی که معلومات داشته باشد، می تواند رفتار خود را کنترل کند و آن را با هرچه حق و حقیقت و خوبی است تطبیق دهد.

7- کوتاه بیایید!

سازش کاری در محیط خانواده جزء واجبات است. نبایستی زن و شوهر تصمیم بگیرند که خودشان هرچه گفتند همان بشود، آنچه خودشان می پسندند و آنچه راحتی آنها را تأمین می کند همان شود. نه اینطور نباید باشد. باید بنا داشته باشند که با هم سازگاری کنند. سازگاری لازم است. اگر دیدید مقصود شما تأمین نمی شود مگر با کوتاه آمدن، کوتاه بیایید.

8- خوب بودن یعنی چه؟

خوب بودن معنای پیچیده ای ندارد، یعنی باید متدین و با تقوا باشیم و دروغ نگوییم و غیبت نکنیم و به مال دنیا حرص نزنیم و اهل تجمل و تشریفات و اسراف و بدخواهی نباشیم و ادعای دروغ نکنیم.

9- مدیر داخلی:

وظایف داخل خانه زنان، نه اهمیتش کمتر از وظایف بیرونی است و نه اینکه زحمتش کمتر. شاید زحمتش بیشتر هم باشد. باید تلاش و کوشش کند. کدبانو یعنی کسی که محیط خانه تحت اشراف، مدیریت و نظارت اوست. خیلی کار پرزحمتی است. فقط هم ظافت زنانه از عهده آن برمی آید. هیچ مردی امکان ندارد بتواند این ظرافت ها را رعایت کند.

10- انظباط مالی:

ریخت و پاش مالی و زیاده روی در خرج کردن و زیاده روی در مصرف، به هیچ وجه صفت خوبی نیست. نه اسمش جود و سخاست و نه کرم و بزرگمنشی است. فقط اسمش بی انظباطی اقتصادی و مالی است. کسانی که بیخود و زیادی خرج می کنند و رعایت امکانات اقتصادی جامعه را نمی کنند، از نظر من انسان های بی انظباطی از لحاظ اقتصادی و مالی است.

11- اجتماعات خانوادگی:

اجتماعات خانوادگی تشکیل دهید و کمک های افراد خانواده را جمع کنید و در درجه اول به مصرف فقرا و ندارهای فامیل برسانید و اگر نیازی نبود، به فقرای دیگر رسیدگی کنید. خانواده هایی هستند که نه از روی تن به کار ندادن، بلکه به معنای واقعی محروم هستند. باید آنها را شناسایی کنید و به آنها کمک کنید.

12- رابطه با خدا:

«نسوا الله فأنساهم أنفسهم» (الحشر/19) وقتی با خدا قطع رابطه شد، انسان حتی خودش را هم درست نمی تواند بشناسد، چه رسد به جامعه اش، چه رسد به آرمان هایش. چجور انسان با خدا قطع رابطه می کند؟ وقتی که هوس ها، گرایش های مادی، خودمحوری ها بر جان انسان غلبه پیدا کرد و این جاذبه ها مثل تار عنکبوتی، حشره ضعیف همت و ایمان آنها را در خود فرا گرفت، آن وقت متوقف می شوند.

13- اعتماد:

اگر می خواهید محبت طرف مقابلتان به شما زیاد باشد، وفاداری کنید، حس اعتماد او را جلب کنید. یکی از چیزهایی که محبت را در خانواده به طور کلی به هم می ریزد، بی اعتمادی زن و شوهر به یکدیگر است.

14- تخریب زندگی تجملاتی:

در کنار دامن زدن به دغدغه عدالت اجتماعی و رسیدگی به فقرا، زندگی اشرافی و تجملاتی پوچ و بیهوده را هم تخریب کنید؛ این جور زندگی واقعاً درخور تخریب است. زندگی تجملاتی نباید به هیچ وجه ترویج شود، بلکه باید تخریب شود و نقطه منفی به حساب بیاید.

15- شکر نعمت:

خیلی از نعم را انسان توجه ندارد. بعضی ها ازدواج می کنند، همه نوع خوبی هم گیرشان می آید. زندگی خوب و شیرینی را هم می گذرانند؛ ولی نمی فهمند که این چه نعمت بزرگی است، چه حادثه تعیین کننده و مهمی در زندگی است. وقتی نفهمیدند، شکر آن را هم بجا نمی آورند و از رحمت الهی که با شکر متوجه انسان می شود، محروم می مانند.

16- سوزاندن دل مردم:

بعضی از مردم با کاری که می شود با آن ثواب برد، گناه می برند. با اسراف ها و خلاف هایی که انجام می دهند، با آمیختن عمل حَسن به کارهای حرام. حرام فقط محرم و نامحرم و این چیزها نیست! ریخت و پاش زیادی هم حرام است، اسراف حرام است، سوزاندن دل مردمی که ندارند در مواردی واقعاً حرام است.

17- آداب مهمانی:

شادی و مهمانی و دعوت کردن از دوستان و نزدیکان و خویشاوندان و رفقا خوب است، اما اسراف بد است. در شأن ملت مسلمان ما نیست. این هتل ها و سالن های پرخرج را رها کنید، البته ممکن است کسی در اینها مهمانی بگیرد اما ساده، این مانعی ندارد. چون بعضی خانه هایشان جا ندارد یا امکاناتش را ندارند، ولی اسراف نکنید.

18- شرط زندگی:

پیوند ازدواج را محکم نگه دارید. اسلام شرایط زیادی را برای ازدواج در همه زمینه ها معین کرده است. در زمینه اخلاق و رفتار گفته: «وقتی زن گرفتید یا شوهر کردید، باید اخلاقتان را خوب کنید، باید همکاری کنید، باید گذشت کنید، محبت کنید، طرف مقابل را دوست بدارید و به او وفاداری کنید.» اینها همه اش احکام شرع است.

19- اسباب زحمت:

بعضی ها همه ریز و درشت، لازم و غیر لازم را برای دخترشان به عنوان جهیزیه فراهم می کنند که مبادا از دختر فلانی، از دخترعمویش یا خواهرش یا جاریش مثلاً، کمتر باشد. اینها درست نیست. اسباب زحمت شماست، آن هم زحمتی که هیچ اجری پیش خدا ندارد، مایه تشکر هم نمی شود.

 

20- درک زن:

از طرف مرد وظیفه اینطور است که باید ضرورت های زن را درک کند، احساسات او را بفهمد، نسبت به حال او غافل نباشد و خود را صاحب اختیار تام در خانه نداند. زن و شوهر دو نفرند، دو شریکند، دو رفیقند، هرکدام وسعی از لحاظ فکری و روحی دارند.

21- پای بندی:

مردی که با زن نامحرم سر و کار دارد، و جا برای اشباع غرایزش در سطوح مختلف وجود دارد، این دیگر به زن خودش پای بند نیست. مثل مردی که به هیچ زنی نگاه نمی کند، نیست. زن هم باید خودش را در محیط های اجتماعی با نامحرم مخلوط نکند، این برای این است که دلبستگی اش برای مرد خودش باشد. این به ضرر زن هاست و بنیان خانواده را متلاشی می کند.

22- توقع بجا:

وقتی زن و شوهر در پایان کار روزانه یا در وسط روز به هم می رسند و همدیگر را می بینند، هر دو از هم توقع دارند که توانسته باشند محیط را شاد، سرزنده و قابل زیست و رفع کننده خستگی ساخته باشند. این توقع بجایی است. اگر بتوانید این کار را بکنید، زندگی شیرین می شود.

23- ازدواج؛ یک ارزش اسلامی:

ازدواجی که خداوند سنت قرار داده و آفرینش هم آن را اقتضا می کند، از نعمت ها، اسرار الهی و از پدیده های اجتناب ناپذیر زندگی بشری است. می شد که خداوند در قوانین آسمانی، این موضوع را لازم، واجب و یا مجاز کند و مردم را رها کند تا یکی یکی بروند و با هم ازدواج کنند، اما ازدواج را یک ارزش قرار داده و کسی که ازدواج نمی کند، خود را از این ارزش محروم نموده است.

24- اصرار خداوند:

تشکیل خانواده یک فریضه است. اگرچه شرعاً در زمره واجبات ذکر نشده، اما به قدری تحریص و ترغیب شده است که انسان می فهمد خداوند اصرار دارد، آن هم نه به عنوان یک کارگزاری؛ بلکه به عنوان یک حادثه ماندگار و دارای تأثیر در زندگی و جامعه. لذا این همه بر پیوند میان زن و شوهر تحریص کرده و جدایی را مذمت نموده است.

25- هم کفو بودن:

عمده مسأله در باب کفو، عبارت است از ایمان؛ یعنی هر دو مومن، هر دو دارای تقوا و پرهیزگاری و هر دو معتقد به مبانی الهی و اسلامی و عامل به آنها باشند. این که تأمین شد، بقیه چیزها اهمیتی ندارد ... وقتی تقوا و پاکدامنی و طهارت دختر و پسر معلوم شد، سایر چیزها را خدای متعال تأمین می فرماید.

26- انگیزه ازدواج:

اگر به خاطر مال و جمال ازدواج کند، طبق روایت ممکن است خدای متعال مال و جمال را به او بدهد و ممکن هم هست که ندهد. اما اگر چنانچه برای تقوا و عفاف قدم بگذارد و ازدواج بکند، خدای متعال به او مال هم خواهد داد، جمال هم خواهد داد.

27- رشد فکری و روحی:

خانواده یک محیط امنی است که در آن، چه فرزندان و چه خود پدر و مادر می توانند روح و فکر و ذهن خود را در این محیط امن و قابل اعتماد، سالم نگه دارند و رشد بدهند.

28- رفع تلاطم:

محیط خانواده محیط آرامش است؛ باید محیط آرامش باشد. این عاطفه ای که در زن و مرد نسبت به هم وجود دارد به این آرامش درونی کمک می کند. این سکونت، این آرامش، به معنای آرامش در مقابل حرکت نیست؛ حرکت خوب است. این به معنای آرامش در مقابل تلاطم است.

29- احترام به قرارداد زناشویی:

خانواده یک قرارداد است، یک امر طبیعی نیست که دو چیز را به هم وصل کرده باشند. نه! یک قرارداد است. یک امر اعتباری است. ماندن او بسته به این است که طرفین قضیه و جامعه و قانون آن را محترم بشمارند. اگر به آن بی اعتنایی کردند، باقی نمی ماند.

30- خانواده در محیط اسلامی:

در محیط اسلامی زن و شوهر با هم اند، متعلق به هم اند، در مقابل هم مسئول اند، در مقابل فرزندان مسئول اند، در مقابل محیط خانواده مسئول اند. ببینید از نظر اسلام، خانواده چقدر مهم است.

31- واقعی یا خیالی:

حق، منشأ طبیعی دارد. حق واقعی آن است که منشأ طبیعی داشته باشد. این حقوقی که در بعضی محافل تعریف می شود، بر اساس توهمات و خیالات است. آن حقوقی که برای زن و مرد وجود دارد، باید متکی باشد به طبیعت زن و مرد، به قواره و ساخت زن و مرد.

32- زن دنبال تکیه گاه:

گاهی اتفاق می افتد مرد در خانه نقش زن را پیدا می کند. زن حاکم مطلق می شود و به مرد دستور می دهد این کار را بکن، آن کار را نکن. مرد هم دست بسته تسلیم است. خب چنین مردی دیگر نمی تواند تکیه گاه زن باشد. زن یک تکیه گاه خوب را دوست می دارد.

33- نصف نصف:

مرد نباید خیال کند چون می رود توی کوچه و بازار و با این و آن سر و کله می زند و یک شاهی - صنار پول می آورد خانه، همه چیز مال اوست؛ نه! آنچه او می آورد نصف موجودی همه این خانواده است. نصف دیگر این خانم است. اختیارات خانم، کدبانویی خانم، رأی و نظر و نیازهای روحی خانم، اینها را باید رعایت کند.

34- تفاوت زن و مرد:

خدای متعال طبیعت زن را ظریف قرار داده است. روح زن چون لطیف تر است، احتیاج به آرامش بیشتری دارد. او نیاز به آسایش و تکیه کردن به یک جای مطمئن دارد. این تکیه گاه کیست؟ او شوهر است. خدا اینها را اینطور کنار هم قرار داده است.

35- وجه مشترک زوجین:

وجه مشترک زوجین باید توجه به خدا و اطاعت دستورات الهی و عمل به فرامین خدا باشد. زوجین باید همدیگر را در این جهت حفظ کنند. اگر زن می بیند که شوهر او بی اعتنا به مسائل دینی است، او را با اخلاق خوش و ظرافت و زیرکی زنانه، وادار به آمدن در راه خدا کند. مرد هم باید همین تکلیف را انجام دهد.

36- بهشت یا جهنم:

انسان با راهنمایی و دلسوزی و تذکر بجا، با مانع شدن از زیاده روی ها و بعضی کج رفتاری های همسرش، می تواند او را اهل بهشت کند. البته عکس آن هم هست. با افزون طلبی ها، با توقعات و با روش های غلطی که وجود دارد، می تواند همسر خود را جهنمی کند ...

37- اصل قضیه:

اصل قصیه عشق است. اگر در زندگی محبت وجود داشت، سختی های بیرون خانه آسان خواهد شد. برای زن هم سختی های داخل خانه آسان خواهد شد. در ازدواج، اصل قضیه محبت است. دخترها و پسرها این را بدانند. این محبتی را که خدا در دل شما قرار داده، حفظ کنید.

38- آثار محبت:

محبت، خانواده را پایدار می کند. محبت مایه آبادی زندگی است. کارهای سخت به برکت محبت برای انسان آسان می شود. در راه خدا هم اگر انسان با محبت وارد شود، همه کارها آسان خواهد شد.

39- آبرو و عزّت:

بعضی خیال می کنند که تشریفات و توی هتل چنین و چنان رفتن، سالن های گران گرفتن، خرج های زیادی کردن، عزت و سربلندی دختر و پسر را زیاد می کند. نخیر! عزت و شرف و سربلندی دختر و پسر به انسانیت و تقوا و پاکدامنی و بلندنظری آنهاست، نه به این چیزها ...

40- اسراف:

در بحث ازدواج اسراف نباید بشود. اسراف اگر شد، هم به خودتان ضرر زده اید، هم به مردم دیگر. هم به جوان ها و دخترها و پسرها ضرر زده اید و هم خودتان را از چشم پیامبر اسلام(ص) و امام زمان(عج) انداخته اید. اسراف و زیاده روی، کار خلاف محسوب می شود.

 

معرفی کتاب

کتاب وحی و نبوت شهید مطهری

سلام کتاب بسیار پر محتوای وحی و نبوت از شهید مطهری. داستان هایی در مورد پیامبر و خصوصیات و اخلاق و رفتار پیامبر اکرم همه در این کتاب

از همین گروه خبری

در بحث امر به معروف و نهي از منكر كه از مهم‌ترين روش‌هاي تعليم و تربيت اسلامي است وارد بيان ادله شديم كه چند دليل عقلي بررسي شد و در بررسي آنها ملاحظه كرديد كه بر خلاف آنچه كه غالباً مي‌گويند اين دلائل عقلي چندان بردي ندارد ديديم برد في الجمله به شكل مناسبي دارد و با قطع نظر از ادله لفظيه، آن ادله مداليل خوب و روشني داشت

چرا زمانی که مسابقات مهم بین المللی اتفاق می افتد در بسیاری از مواقع هم زمان جنگ و یا درگیری بزرگی هم رخ می دهد؟ آیا این هم زمانی ها تصادفی است ؟

وقتى این خبر به شهرستان برازجان رسید، امام جمعه، فرماندارو مسؤولین شهر و مردم روستا دسته دسته به زیارت قبر این شهید آمدند

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی با موضوع غزه

یکی از بهترین قسمتهای برنامه ماه عسل که مورد استقبال گسترده مخاطبان قرار گرفت

الآن ما به سادگی قضاوت می‌کنیم که چرا قوم نوح به نوح ایمان نیاوردند و در مقابلش ایستادند. چرا قابیل در مقابل هابیل ایستاد؟ چرا و چرا نسبت به تمام انبیاء، آنها که ایمان آوردند نجات پیدا کردند، آنها که ایمان نیاوردند هلاک شدند. ما الآن این را می‌فهمیم اما اگر در آن زمان بودیم، این کامل برای ما آشکار نبود.

سبک زندگی اسلامی ،مادر ۲۸ ساله با هشت فرزند . . .

بدانید دانشگاه و دانشجو امروز آماج بزرگ‌ترین توطئه‌ها است؛ از اینکه ما دانشگاهی داشته باشیم که دانشجوی آن، استاد آن با روحیّه‌ی انقلابی، با روحیّه‌ی تهاجمی وارد میدان بشود

سخنان شیرین راوی دفاع مقدس حاج حسین یکتا ،از نقشی که شهدا در عرصه فرهنگ به عهده گرفته اند و همچنین رمز گشایی از نقش شهدا در سال فرهنگ و لبیک شهدا به رهبر انقلاب

هر بلایی کز تو آید رحمتی است ...


نظرات شما