اخبار کوتاه مراکز 14 تیر؛ نماینده ولی‌فقیه در کاشان:معرفت‌شناسی اولويت نخست آموزشي است+عکس
تعداد بازدید 649 || تاریخ 1396/04/14

نماینده ولی‌فقیه در کاشان در دیدار با مدیر و اساتید حوزه علوم اسلامی مرکز کاشان

معرفت‌شناسی اولويت نخست آموزشي است

آیت‌الله عبدالنبي نمازي پيش از ظهر سه‌شنبه 13 تیرماه در ديدار مدير و اعضاي حوزه علوم اسلامي دانشگاه كاشان، گفت: مسائل معرفتي و تربيتي ازجمله مسائلي‌ است كه خلأ آن در جامعه بشري و جامعه اسلامي احساس می‌شود.

وي، از مبدأ شناسي، ولايت، عالم بقاء و امامت شناسي به‌عنوان مسائل معرفتي نام برد و افزود: در تفكر مادي چيزي به‌عنوان عالم بقاء وجود ندارد، بنابراین انسان چه بخواهد و نخواهد همان‌گونه كه يك روزي نبوده و آمده است و يك روزي هم خواهد آمد كه نخواهد بود و اين مسئله معاد و مرگ، مسئله غیرقابل‌انکاری است و چيزي نيست كه نياز به برهان داشته باشد. امروز در هر نقطه‌ای از كره زمين حضورداشته باشيد حتي كشورهاي اومانيسم و بودائيسم و كمونيسم، همه اين كشورها كه به خدا ايمان ندارند اما داراي قبرستان هستند، بنابراين اينكه انسان يك روزي از دنيا خواهد رفت و اين چيزي نيست كه نيازي به برهان داشته باشد.

آیت‌الله نمازي يكي از اولویت‌های آموزشي را معرفت‌شناسی دانست و عنوان كرد: امروز كه معرفت‌های كاذب و شبهات زيادي در جامعه مطرح‌شده است يكي از اولويت‌هاي نخست در آموزش، معرفت‌شناسی است.

نماينده ولی‌فقیه در كاشان بحث معرفت‌شناسی را براي بشر، بحث شيرين و جذابي خواند و خاطرنشان كرد: همه مي‌خواهند بدانند بعد از مرگ چه اتفاقي خواهد افتاد و چه خبر است و اين بحث مهمي است كه جاي آن در نظام آموزشي كشور خالي است.

آیت‌الله نمازي، باور به معاد را عامل بازدارنده از گناهان دانست و گفت: وقتي انسان‌ها باور داشته باشند كه بعد از مرگ، حساب‌وکتابی است، اين باور مهم‌ترین عامل بازدارنده از گناه خواهد بود. متأسفانه يكي از كارهايي كه در زندگي نياز به مجوز و مدرك تخصصي ندارد خانواده است و بيشترين اختلافات خانوادگي نيز جهل به شرح وظايف زوج و زوجه است.

در ادامه حجت‌الاسلام عباس ابن علي مدیر حوزه علوم اسلامي دانشگاهیان كاشان، گفت: حوزه علوم اسلامي ‌دانشگاهيان باهدف تعلیم و تربیت دانشگاهیان مشتاق و مؤمن به اسلام و انقلاب، بر پایه نظام اندیشه و علوم اسلامی، برای اثرگذاری در عرصه‌های جهاد علمی فرهنگی جهت تحقق اهداف دانشگاه اسلامی و تمدن اسلامی و اندیشه‌های متفكراني، همچون شهيد مطهري و شهيد بهشتي در دانشگاه تأسیس‌شده است.

وي، شناخت نظام انديشه اسلام ناب در قالب ‹‹ايمان تعهد آفرين، توحيد تمدن ساز، سنن تربيتي خداوند›› و شناخت نظام انديشه باطل در قالب ‹‹ اسلام تحجر، اسلام التقاط و معنویت‌های نوظهور›› و آشنايي دانشجويان با مأموریت‌های الهي خود در دانشگاه و همچنين تربيت و رشد اخلاقي نيروهاي انقلابي باروحیه مديريت جهادي را ازجمله اهداف تأسيس حوزه علوم اسلامي دانشگاهيان ذكر كرد.

حجت‌الاسلام ابن علي، حضور برترين اساتيد حوزه و دانشگاه، گام نهادن در مسير رشد و تربيت اخلاقي با حضور اساتيد اخلاق، ارائه کارگاه‌ها و آموزش‌های فن بيان، دشمن‌شناسی، سواد رسانه‌ای، شناخت از معارف الهي در فضاي صميمي و به‌دوراز مدرک‌گرایی، تمرين كار تيمي و تشكيلاتي منظم براي رسيدن به دانشگاه اسلامي و حضور در گروه‌های جهاد علمي و فرهنگي ازجمله هنر و رسانه، فضاي مجازي، علمي، پژوهشي و عفاف و حجاب را ازجمله مزاياي حوزه علوم اسلامي دانشگاهيان برشمرد.

به گفته وي، دانشجويان با گذراندن مراحل ثبت‌نام و مصاحبه، در كنار فراگيري دروس اصلي رشته دانشگاهي، با وظايف الهي خود در دانشگاه و مفاهيم اسلام ناب محمدي نيز آشنا مي‌شوند.

مدیر حوزه علوم اسلامي دانشگاه كاشان يادآور شد: درزمانی كه عصر ارتباطات است و مرزي براي تبادل آراء و نظرات در دنياي علم وجود ندارد، دشمن دست‌به‌کار شده و از هر سو انسان را مورد هجوم شبهات و باورهاي باطل قرار مي‌دهد و دچار تزلزل و شك مي‌كند درنگ جايز نيست و بايد در برابر اين حملات باتدبیر و برنامه بود. امروز نمي‌توان با دين حداقلي مقابل سيل شبهات و تهاجم فرهنگي دشمن ايستاد، بلكه بايد با تقويت اعتقادات خانه ايمان را بر دامنه آتش‌فشان دشمن بنا كرد.

 

 


نظرات شما