سلسله نشست های تحلیل و رصد جریان های فکری و سیاسی انتخابات کشور در حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان برگزار شد
تعداد بازدید 647 || تاریخ 1396/02/16

 

نشست  یک روزه تحلیل و رصد جریان های فکری و سیاسی انتخاب کشور با سخنرانی شخصیت برجسته فرهنگی و سیاسی کشور با حضور معرفت جویان حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان، نشست یک روزه تحلیل و رصد جریان های فکری و سیاسی کشور با سخنرانی دکتر زاکانی نماینده سابق مجلس، دکتر عباسی تحلیل گر سیاسی، دکتر باقری لنکرانی وزیر سابق بهداشت و حجت الاسلام علیرضا پناهیان با حضور بیش از 500 نفر از معرفت جویان حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان برگزار شد.

 

دکتر زاکانی در این نشست با اشاره به وضعیت بانک ها، بیمه ها و صندوق های بازنشستگی کشور به تحلیل اقتصادی وضعیت کشور پرداخت و گفت : عدم توجه به این وضعیت اقتصادی کشور عملا می تواند استقلال سیاسی کشور تهدید و به جوهره انقلاب اسلامی آسیب بزند که برای جلوگیری از آن لازم است مجموعه های انقلابی با حرکتهای جهادی، اقدامات مناسب را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه ما در کشور بن بست نداریم گفت: برجام یک سند ملی است و هر دولتی باید خود را ملزم به اجرای آن بداند مگر آنکه طرف مقابل به اجرای آن پایبند نباشد و آن را پاره کند که در آن صورت باید این قرارداد را آتش زد. اما در شرایط فعلی، برجام امتیازهایی را برای کشور آورده است که باید تلاش شود تا این امتیازها به دست بیاید به عبارت دیگر این برجام چکی است که باید تلاش شود نقد شود اگر چه تمامی اقداماتی که باید ایران انجام می داد به صورت کامل انجام شده است. 

دکتر زاکانی با اشاره به وضعیت نیروها و گرایش های حاضر در صحنه انتخابات گفت: باید بدانیم در چه محیطی تصمیم گیری می کنیم و با توجه به شرایطی که در حال حاضر یا در روزهای آینده با آن مواجه هستیم باید تصمیم گیری دقیق داشته باشیم.

دکتر باقری لنکرانی نیز در این نشست با تاکید بر اینکه باید میان کارهای جاری زندگی و اعتقادات یک نسبت مشخص برقرار شود گفت: روشن است که منظور از عبادات، صرفا مناسک عبادی ظاهری نیست بلکه حضور در عرصه های مختلف مانند درس خواندن، کارکردن و فعالیتهای سیاسی نیز باید به شکلی تحقق یابد که یک عبادت به حساب آید. 

وی افزود: اتفاق تلخ در سپهر سیاسی کشور این است که افراد متدین، هنگامی که در مساجد و هیات هستند مناسک عبادی ظاهری را خوب رعایت می کنند اما غالب این افراد هنگام حضور در سیاست، رفتارهایی کاملا سکولار دارند، این افراد در حرکتهای سیاسی خود قبیله گرایی، سیاست بازی  و دیگر موارد را انجام داده و صداقت را به فراموشی می سپارند.

دکتر لنکرانی با اشاره به اینکه استاد شهید مرتضی مطهری دین را به عنوان روش زندگی معرفی کرده است گفت: یکی از شئون فردی هر مسلمان، حضور در فعالیتهای سیاسی است و در این عرصه، هرانسان مومنی هم باید به تکلیف خود عمل کند وهم باید به گونه ای برنامه ریزی کند تا فعالیتهای او به نتیجه مطلوب برسد.

سخنران دیگر این همایش حجت الاسلام پناهیان بود، وی که در جمع معرفت جویان حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان سخن می گفت، گفت: زندگی یعنی مدیریت گرایش ها و پاسخ دادن به لذت ها، تجربه ثابت کرده است ذکر امام حسین (ع) برای یک جوان عاشق از هر دنس و کازینو لذت بخش تر است. خدا انسان را برای لذت آفریده است و اگر لذتی را سلب می کند می خواهد لذت بالاتری را بدهد. اسلام می گوید نگرانی هیچ چیزی نباشید جز نگران اجرای دستورات دین و اسلام که آیا انجام داده اید آن ها را یا نه. اگر روحیه مان طوری شود که نگرانی مان فقط نگرانی اسلام و دستوراتش باشد بسیاری از دغدغه هایمان را فراموش می کنیم و زندگیمان تغییر اساسی می کند.

وی با اشاره به وضعیت فرهنگی کشور در سالهای گذشته گفت: چرا ما با رئیس جمهور اصلاحات کنار نمی آییم؟ چون می گفت تجربه بشر و دین هر جا در تضاد بود باید دین را کنار گذاشت و به تجربه بشر اعتماد کرد! اولا دین و تجربه بشر هرگز در تقابل و تضاد نبوده و نیستند و ثانیا کجای دین غیر عقلانی بوده که آن را کنار بگذاریم؟ مگر امکان دارد یک دستور دین در تضاد با عقل و صلاح بشر باشد!

حجت الاسلام پناهیان با اشاره به اهمیت توجه سخن ها و سوابق نامزدهای انتخاب، انتخاب اصلح را یک اصل دینی و انتخاب صالح مقبول را یک حکم ثانویه دانست که لازم است هنگام انتخاب رئیس جمهورآینده به آن توجه شود .

 

دکتر حسن عباسی، آخرین سخنران نشست یک روزه تحلیل و رصد جریان های فکری و سیاسی انتخاب کشور بود. وی  با اشاره به نزدیکی اعیاد شعبان و میلاد امام زمان علیه السلام گفت : باید به این نکته توجه داشت که اگر الان لایه های تمدنی دینی همچنین تشکیل گروه های مقاومت اسلامی در سطح جهانی را شاهد هستیم به گونه ای که این حرکتها توانسته است تمامی برنامه های قدرتمندترین دشمن اسلام، یعنی آمریکا را به شکست بکشاند،این قطعا حاصل زحمات امام زمان عج است.

این پژوهشگر مسائل استراتژیک با اشاره به وضعیت بحرانی اقتصادی جهان گفت: هم اکنون نهُ سال است که جهان در رکود اقتصادی است و جهان با بدهی 61 هزار میلیارد دلاری مواجه است، این بحران به گونه ای است که جنگ جهانی بعدی را باید جنگ اقتصادی دانست این در حالی است که هم اکنون برخی از اقتصاد دان های داخلی، تحریم و عدم ارتباط با اقتصاد جهان را عامل مشکلات اقتصادی می دانند و از این موضوع غافل هستند که هم اکنون اقتصاد جهان با رکود مواجه است و رفع تحریم ها نمی تواند تاثیری جدی در نظام اقتصادی کشور داده باشد.

دکتر حسن عباسی با انتقاد تند از برخی از مسئوولین کشور گفت : بسیاری از مراجع نظام بانک را نظام ربوی اعلام کرده اند اما متاسفانه برخی از مسئولین هیچ گونه اقدامی برای رفع این مشکل نمی کنند.

دکتر عباسی که در جمع معرفت جویان حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان سخن می گفت با اشاره به سند 2030 گفت:این سند طرح خیانت آمیزی است که باید تمامی گروه های دانشجویی درباره آن به شفاف سازی بپردازند تا همگان به ابعاد فاجعه آمیز آن آگاه شوند.

 

 

 


نظرات شما