نظام اندیشه مطهر؛ چرایی، چیستی، چگونگی نظام اندیشه دینی
تعداد بازدید 824 || تاریخ 1394/09/26

 

 

 

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

 مقدمه

یکی از وظایف اصلی عالمان دین و مربیان جوامع بشری، ارائه نظام فکری منسجم مبتنی بر جهان بینی اسلامی و بینش منزه دینی است. نگاه نظام‌مند و سیستمی به دین و زندگی زمانی شکل می گیرد که مبانی اندیشه دینی یعنی هستی‌شناسی، شناخت‌شناسی، انسان‌شناسی و دین‌شناسی به خوبی تحلیل شود.

استاد شهید مرتضی مطهری حکیمی بصیر بود که با خوشه‌چینی از اساتیدی چون مرحوم امام خمینی(ره) و علامه طباطبایی سهم وافری در سازماندهی نظام اندیشه و علوم اسلامی و پایه‌ریزی تئوریک انقلاب اسلامی داشت. یکی از منابع اصیل و پرفایده که می‌تواند برای تأمین نیازهای فکری دانشگاهیان و فرهیختگان مشتاق به فراگیری معارف اسلامی و نظام اندیشه دینی مورد استفاده قرار گیرد، کتب این شهید سعید است. لیکن برای کسب یک نظام فکری و چارچوب جامع از معرفت دینی نیاز به مطالعه همه کتاب‌های این استاد گرانمایه نیست؛ بلکه می‌توان با نگاهی هدفمند و نظام‌مند، تعدادی از کتب پایه را انتخاب کرد و مابقی کتاب‌‌ها را در اولویت دوم قرار دارد.

بدیهی است نحوه انتخاب این تعداد محدود از کتب استاد مطهری به گونه‌ای که هم بتواند یک منظومه به هم پیوسته از اندیشه دینی به مخاطب منتقل کند، هم او را باورمند به جامعیت اسلام نماید و هم شبهات اساسی را پاسخ دهد، نیازمند استقراء دقیق و مطالعه عمیق تمامی آثار ایشان است.

طرح اندیشه مطهر با عنایت به تجارب بیش از دو دهه اساتید و تشکل‌های حوزوی و دانشگاهی و با اشراف بر اغلب سیرهای مطالعاتی ارائه شده توسط علاقه‌مندان و ارادتمندان به آثار شهید مطهری طراحی گردیده است و بارها در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها بصورت موفقیت‌‌آمیز  اجرا شده و محصولات انسانی قابل قبولی به دنبال داشته است.

امیدواریم بتوانیم قدمی در راه این هدف بلند یعنی تعلیم و تربیت دانشگاهیان مشتاق و مؤمن به اسلام و انقلاب بر پایه نظام اندیشه دینی و علوم اسلامی تمدن‌ساز برداریم.

روح‌اله حریزاوی

 94/8/1

 محرم 1437، تهران

 

بارگیری فایل PDF نظام اندیشه مطهر

 

 


نظرات شما