افزایش کیفیت و جذب فعال به معنای کاهش کمیت نیست
تعداد بازدید 636 || تاریخ 1394/08/14

مدیران مراکز سراسر کشور (ایدهم الله تعالی)

موضوع: جذب سال94

 

سلام علیکم

ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا(ع) با توجه به گذشت یک‌ماه از بازگشایی دانشگاه‌ها و آغاز فصل جذب لازم می‌دانم نکاتی را در این زمینه با شما در میان بگذارم.

1- مستحضرید از سال گذشته سیاست حوزه در خصوص جذب ارتقا یافت و برنامه جذب هدفمند در دستورکار مراکز قرار گرفت. در این برنامه تأکید زیادی بر استفاده از دین‌پژوهان توانمند و دبیران گروه‌های جهادی و ظرفیت تشکل‌های دانشجویی و همچنین حضور مدیران و کارشناسان درخوابگاه‌ها و مساجد دانشگاه صورت گرفت. در این برنامه نقش شناسایی فعال برای جذب به حوزه جدی گرفته شده و تأکید خاصی بر دعوت از نیروهای غیر داوطلب به حوزه بوده است.در یک کلام باید به سیره رسول اکرم(ص) را در جذب عمل کنیم که به فرموده امیرمؤمنان علی(ع) در خطبه 108 نهج‌البلاغه خود به سوی افراد می‌رفت: طَبِيبٌ دَوَّارٌ بِطِبِّهِ قَدْ أَحْكَمَ مَرَاهِمَهُ وَ أَحْمَى مَوَاسِمَهُ...

2- امسال نیز آیین‌نامه جذب با شاخص‌های بیشتری توسط معاونت جهاد فرهنگی تنظیم و ارسال گردیده است و ترکیب شورای جذب با حضور مسؤولان تشکل‌های دانشجویی ارتقا یافته است. اجرای دقیق آیین‌نامه و پرهیز از تشکیل شورای جذب فرمایشی از تأکیدات این‌جانب نیز می‌باشد و بدیهی است در رتبه‌بندی مراکز و ادامه همکاری مدیران و کارشناسان برای سال آینده میزان تلاش و توفیق مراکز در تحقق شاخص‌های آیین‌نامه جدید ملاک عمل خواهد بود.

3- یکی از برداشت‌های غلطی که از سیاست جذب فعال بوجود آمده است، لزوم کاهش آمار دانشجویان در جذب است. در حالیکه سیاست جذب فعال نباید موجب کاهش کمیت شود اساساً در مدیریت منابع انسانی هیچ‌گاه افزایش کیفیت به معنای کاهش کمیت نیست. افزایش کمیت در اثر افزایش دقت، کشف ظرفیت‌های نو، هم‌افزایی با تشکل‌های دانشجویی و ایجاد سازوکارهای جدید برای رسیدگی جامع به نیازهای تربیتی دانشجویان پدید می‌آید. افزایش کیفیت زمانی محقق می‌شود که هسته تربیتی کماهوحقه تشکیل شود و مربی‌گری تحقق یابد. افزایش کیفیت زمانی محقق می‌شود که مدیر و کارشناس حوزه دانشجویی نقش تربیتی و هدایتی خود را بشناسد و در کنار برگزاری کلاس در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، در سه روز اول هفته نیز هسته‌های تربیتی و گروه‌های جهادفرهنگی را تشکیل دهند و دانشجویان احساس کنند حوزه به سایر نیازهای روحی و معنوی آنها نیز توجه دارد.

سخن در این عرصه بسیار است ولی لازم می‌دانم تأکید کنم همه مدیران و کارشناسان عزیز حوزه باید نهایت تلاش خود را در افزایش تعداد جذب دانشجویان بکار گیرند. در این زمینه هیچ مانعی برای تبلیغات محیطی و نصب پوستر و تراکت کوچک ( با رعایت صرفه و صلاح بیت‌المال و پرهیز از مانور تجمل) نیست و حوزه سیاست چراغ خاموش ندارد.

امیدواریم با تلاش مضاعف شما شاهد افزایش جمعیت دانشجویان حوزه در سال جدید باشیم و هر مرکز با جذب حداقل یکصد و پنجاه دانشجوی با نشاط و با انگیزه ( 100 پسر و 50 دختر) رونق‌بخش فعالیت‌های خود باشد.

روح الله حـریـزاوی

 


نظرات شما
میر کامی طالبی احمدی-دبیر بابل
بنام خدا سلام علیکم متاسفانه برداشتهایی که از جذب دین پژوهان جدید شده حاکی از ان است که سیستم جذب افراد فعال را فقط داشته باشد و از جذب حداکثری فاصله گرفته شود ،در صورتی که میتوان از جذب حدتکثری و سیستم غربالگری پس از ان استفاده کرد تا عناصر پایدار در طول دوره شناسایی و از انها که دغدغه مندند استفاده گردد. بامید انکه بتوان سربازان لایقی برای مولایمان باشیم.
تاریخ : 1394/08/30
پاسخ