نامه مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان به کارشناسان محترم حوزه
تعداد بازدید 2302 || تاریخ 1394/05/06

 

 

 

موضوع: کارسنجی، کارآمدی و اثربخشی

 

رهبر معظم انقلاب (دام ظله العالی): انتظار من از یک طلبه جوان سه چیز است: علم، تقوا، کارآمدی

سلام علیکم

مستحضرید که در شریعت مقدس اسلام و الگوی مدیریت اسلامی یکی از اصول و قواعد سنجش توفیق و عدم توفیق افراد و مجموعه‌ها سنجش میزان کارآیی و خروجی‌های مورد انتظار است.

کارآمدی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان بعنوان مجموعه‌ای که رسالت خود را « کشف و توانمندسازی نیروهای مستعد جهاد فرهنگی بر محور نظام اندیشه دینی و علوم تمدن‌ساز اسلامی» می‌داند، در گرو کارآمدی عناصر فکری و عملیاتی آن یعنی مدیران و کارشناسان محترم است. ملاک سنجش توفیق یک مرکز تنها آمار بالای دین‌پژوهان نیست. بلکه مواردی چون نحوه جذب دین‌پژوهان، توجیه بودن آنان نسبت به رسالت خطیر خود، تلاش آنان در جهت فعالیت در عرصه جهاد فرهنگی، مؤثر بودن آنها در محیط پیرامونی خود و در یک جمله نخ تسبیح بودن آنها برای سازماندهی نیروهای مذهبی و ... از عوامل ارزیابی توفیق یک مرکز و دانشجویان آن به شمار می‌رود.

آنچه برای اینجانب مهم است این است که سهم یکایک شما در تحقق اهداف فوق و نقش شما در تربیت عناصر جهادی چقدر است؟ در حال حاضر شاهد سازماندهی دبیران گروه‌های جهاد فرهنگی در مراکز هستیم و امیدواریم این شبکه فعال انسانی، رویکرد همه مراکز و همه دین‌پژوهان را به سوی مقوله تبلیغ دین بعنوان یک رسالت عام و تحقق آرمان دانشگاه اسلامی بعنوان یک وظیفه خاص، سرعت بخشد.

اکنون سؤال اساسی این است که آیا کارشناسان محترم مراکز با این قافله همراهند؟

آیا با اهداف و مأموریت و رسالت حوزه آشنایند؟ آیا درک درستی از ضرورت دانشگاه اسلامی و سهم حوزه علوم اسلامی در تحقق آن دارند؟

آیا مبانی تبلیغ و روش‌های ارتباط مؤثر را می‌دانند؟ آیا به مدیریت فرهنگی اشراف دارند؟ آیا در حد خود یک مهندس فرهنگی هستند؟ آیا قدرت شبکه‌سازی نخبگان فرهنگی دانشگاه‌ها را دارند؟ آیا درک کاملی از اصول اخلاق تشکیلاتی و روش‌های ایجاد تشکیلات اخلاقی دارند؟ آیا اجرای شناسایی فعال و جذب هدفمند را برعهده گرفتند؟ ...

اینجانب در سال گذشته نامه‌ای پیرامون رسالت حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان برای مدیران و کارشناسان محترم حوزه نگاشتم که فقط از تعداد محدودی از عزیزان پاسخ دریافت نمودم.

اکنون انتظار دارم یکایک اعضای خانواده حوزه علوم اسلامی و اجزای این پیکره فعال و هدفمند، ضمن بررسی و نسبت‌یابی رابطه خود با رسالت و برنامه‌های حوزه، پاسخی قابل استفاده برای اینجانب ارسال نمایند.

همچنین انتظار می‌رود یکایک کارشناسان حوزه در قامت یک دبیر گروه جهاد فرهنگی ظاهر شوند و علاوه بر مطالعه سیستمی منویات امام و رهبری در خصوص دانشگاه اسلامی، و پس از کسب توانمندی لازم، مدیریت یک گروه فعال در داخل دانشگاه و بیرون آن را بر عهده گیرند.

بدیهی است یکی از مهمترین شاخص‌های مورد نظر برای ارزیابی عزیزان در مراکز حوزه، علاوه بر انجام امور روزمره آموزشی و اجرایی، حضور فعال در عرصه‌های فرهنگی و تربیتی است و لازم است همکاران گرامی نسبت به تأمین نظر معاونت محترم جهاد فرهنگی اقدام نمایند.

امید است بتوانیم در همایش سالانه و نشست سراسری حوزه در شهریورماه شاهد توفیقات و محصولات راقی شما در عرصه تربیت دینی و فرهنگ اسلامی باشیم.

                                                                     و من الله التوفيق

                                                                    روح الله حـDescription: D:\آرشیو دبیرخانه\آرشیو تا 15-7-93\ریاست نهاد- اعضا هیئت امنا\هیئت امنا\امضای حریزاوی.pngریـزاوی      

 

 

 

 

 

   

                                          

 


نظرات شما